| Autor: redakcja1

Dobra kondycja ozimin w większości krajów Europy

W marcowym biuletynie MARS (jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy) informuje, że oziminy weszły w wiosnę w dobrej lub bardzo dobrej kondycji w większości krajów Europy, a warunki pogodowe i terenowe pozwoliły na rozpoczęcie prac polowych.

Dobra kondycja ozimin w większości krajów Europy
Jednak nadal niepokojące są utrzymujące się suche warunki w południowo-zachodniej Europie.

Na zasiewy zbóż ozimych w południowej części Półwyspu Iberyjskiego negatywnie wpłynęła susza, a ich wzrost jest nieoptymalny. W południowej Francji i północno-zachodnich Włoszech rozwój upraw jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, a uprawy ozime nie są jeszcze lub tylko nieznacznie zmienione.

Aby uniknąć zmniejszenia potencjału plonowania, deszcz jest również potrzebny w większości pozostałych regionów Włoch, a także w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech, Rumunia i południowo-zachodnia Ukraina.

Ciągła susza w regionie Maghrebu poważnie wpłynęła na potencjał plonowania, a nawet spowodowała nieurodzaj w niektórych częściach Maroka. Zimne i wilgotne warunki wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku, Grecji i Turcji opóźniły rozwój upraw, ale korzystnie uzupełniły wilgotność gleby. Nadwyżka opadów w europejskiej Rosji jest również uważana za korzystną dla upraw.
 
MARS zapowiada ponadprzeciętne plony zbóż

Uśredniony plon wszystkich zbóż dla UE oceniany jest teraz na 5,60 t/ha, czyli nieco poniżej 5,65 t/ha w 2020 roku. Dla pszenicy średnia wydajność oceniana jest na 6,02 t/ha, wobec 6,04 w 2021 r. Szacowany plon jęczmienia ozimego sięga 5,83 t/ha, co oznacza spadek o 4,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przypadku rzepaku MARS oczekuje, że plonowanie nieznacznie wzrośnie do 3,22 t/ha z 3,20 t/ha w 2020 roku.

We wszystkich wymienionych przypadkach prognozowana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat.

Ponieważ sezon jest jeszcze na początku, prognozy plonów przedstawione w najnowszym biuletynie są oparte głównie na trendach historycznych.


Tagi:
źródło: