| Autor: redakcja1

Argentyna: Lepsza pogoda dla żniw kukurydzy

Słoneczna pogoda wpływa na przyspieszenie zbiorów kukurydzy w Argentynie po opóźnieniach wynikających z ulewnych opadów – podaje FAMMU/FAPA.

Argentyna: Lepsza pogoda dla żniw kukurydzy
Niemniej jednak, nadal strajk przewoźników paraliżuje dostawy ziarna do portów. Domagają się oni 31% podwyżki stawek przewozowych. Strajk trwa od ostatniego poniedziałku. Według giełdy zbożowej w Rosario, jedynie 125 dostawców z 7 275 wszystkich transportuje aktualnie zboże do portu. Jak poinformował zastępca przewodniczącego związku przewoźników, protestujący oczekują na reakcję ze strony rządu.
 
W 2016 roku zbiory kukurydzy w Argentynie są opóźnione z uwagi wcześniejsze bardzo obfite opady powodujące podtopienia i powodzie w niektórych regionach kraju. Deszcze związane ze zjawiskiem El Nino spowodowały straty w dużej części prowincji Santa Fe oraz Entre Rios. W niektórych rejonach doszło do zniszczeń dróg, które nie wszędzie zostały naprawione.
 
W ostatni czwartek Ministerstwo Rolnictwa kraju zwiększyło prognozy zbiorów kukurydzy i soi w sezonie 2015/2016. Zbiory kukurydzy zostały ocenione na 39,8 mln ton względem 37,9 mln ton w czerwcowym raporcie, a soi na 58,8 mln ton z 58 mln ton. Dla porównania w sezonie 2014/2015 Argentyna wytworzyła 33,8 mln ton kukurydzy i 61,4 mln ton nasion soi.
 
Ministerstwo zapowiedziało ewentualność obniżenia prognozy szacunków areału pszenicy na zbiór w sezonie 2016/17 z 5,34 mln ha do 5,25 mln ha. Będzie to uzależnione od warunków pogodowych. Oszacowania powierzchni upraw tego gatunku podawane przez giełdę zbożową w Buenos Aires są jeszcze niższe i wynoszą 4,4 mln ha.
 
Argentyna plasuje na trzecim miejscu w skali świata pod względem eksportu kukurydzy, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Kraj jest też liderem w wywozie oleju sojowego i śruty sojowej.


Tagi:
źródło: