| Autor: redakcja1

Eksport rosyjskich zbóż nabiera tempa

Według Rosyjskiego Związku Zbożowego w okresie 1 do 15 lipca wysyłano za granicę średnio 60 tysięcy ton ziarna dziennie, w tym 43 tysiące ton pszenicy, a w ostatnim tygodniu wysyłki wzrosły do ​​217 tysięcy ton zbóż dziennie.

Eksport rosyjskich zbóż nabiera tempa
Załadunki pszenicy wzrosły ponad cztery razy, a jęczmienia dwa i pół razy. Oznacza to, że w pierwszych dwóch dekadach (do 22 lipca) eksport zbóż wyniósł prawie 2 mln ton, w tym 1,53 mln ton pszenicy, 349 tys. ton jęczmienia i 94 tys. ton kukurydzy. Intensyfikacja eksportu wiąże się ze wzrostem popytu na zboże z basenu Morza Czarnego, w tym rosyjskiej pszenicy.
 
Tradycyjnie na pierwszym miejscu wśród dużych odbiorców zboża z Federacji Rosyjskiej na pierwszym miejscu znajdują się Turcja i Egipt. Do grona importerów zaliczają się również Nigeria i Iran, które zintensyfikowały zakupy pod koniec ubiegłego sezonu. Od 1 do 22 lipca Iran kupił 107 tys. ton pszenicy, stał się liderem w zakupie kukurydzy - 37 tysięcy ton.
 
Pszenica rosyjska jest obecnie konkurencyjna w stosunku do pszenicy z krajów UE. Ceny na światowym rynku rosły ostatnio, ale rosyjska pszenica drożała wolniej.
 
Rosyjski Związek Zbożowy nadal podtrzymuje swoje prognozy dotyczące zarówno zbiorów zbóż, jak i eksportu. Zbiory zbóż w tym roku szacowane są na 129,5-130 mln ton, w tym 82,5-83 mln ton pszenicy (w ubiegłym roku Federacja Rosyjska zebrała 133,5 mln ton zboża, w tym 85,9 mln ton pszenicy). Eksport w sezonie (lipiec 2021-czerwiec 2022) powinien wynieść 50-50,5 mln ton, w tym 40 mln ton pszenicy.


Tagi:
źródło: