| Autor: redakcja1

Eksport rosyjskiej pszenicy przyspieszył w końcówce minionego roku

Początek tego sezonu (zaczął się w lipcu) był powolny w eksporcie rosyjskiej pszenicy ze względu na wysoki kurs rubla i drogi fracht. Jednak w ostatnich miesiącach 2022 r. eksport przyspieszył i z nawiązką nadrobił zaległości.

Eksport rosyjskiej pszenicy przyspieszył w końcówce minionego roku

Efektem tego było znaczne przyspieszenie tempa dostaw do Algierii, która w ostatnich miesiącach znajdowała się w pierwszej trójce odbiorców rosyjskiej pszenicy. Według Sovecon Rosja wysłała do Algierii więcej pszenicy w pierwszym półroczu sezonu niż we wszystkich innych sezonach eksportowych.

Według RosStat Rosja wyeksportowała w okresie lipiec-grudzień 2022 aż 22,7 mln ton pszenicy, czyli o 0,2 mln ton więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według oficjalnych prognoz rządowych cały eksport pszenicy szacowany jest na 39,5 mln ton, ale USDA prognozuje ten wynik na 43 mln ton. Jeszcze dalej idzie w swoich oczekiwaniach firma analityczna Sowecon, podnosząc wynik rosyjskiego eksportu pszenicy do 44,3 mln ton.

Oznacza to, że przekroczono dopiero połowę całego eksportu, podczas gdy w I połowie sezonu 2021/22 wyeksportowano aż 2/3 całości. Olbrzymia podaż eksportowa rosyjskiej pszenicy będzie zatem utrzymywać także w kolejnych miesiącach i będzie nadal wywierać presję na ceny tego zboża.

Dla porównania, unijny eksport pszenicy miękkiej w I połowie sezonu 2022/23 wyniósł 16,7 mln ton i był o 6% wyższy niż rok wcześniej.

 



Tagi:
źródło: