| Autor: redakcja1

Rosja: Eksporterzy skarżą się na wysokość nowych ceł

Rosyjscy eksporterzy zbóż narzekają na wysokość ceł wywozowych dla pszenicy w nowym systemie, wdrożonym z początkiem nowego sezonu handlowego – podaje FAMMU/FAPA.

Rosja: Eksporterzy skarżą się na wysokość nowych ceł

Cła eksportowe na pszenicę z Rosji

Krajowe stowarzyszenie eksporterów produktów rolnych wystosowało w tej sprawie pismo skierowane do rosyjskiego ministra rolnictwa. Eksporterzy twierdzą, że są zmuszani do uiszczania opłat znacznie większych niż wynosił spodziewany przez nich poziom. W przeliczeniu cła wywozowe stosowane w wysyłce pszenicy wahają się w przedziale od 7 USD do 30 USD za tonę pszenicy. Podczas gdy handlowcy oczekiwali symbolicznych płatności z tego tytułu wynoszących 0,9 USD za t.

 

Zdaniem handlowców, formuła służąca do obliczania wysokości opłat celnych jest nieprecyzyjna. Cło ma stanowić 50% ceny zbóż pomniejszonej o 5500 rubli, ale przy tym ma to być nie mniej niż 50 rubli za tonę. Formuła nie określa jednak, w którym momencie służby celne powinny wyliczać wysokość opłat i po jakim kursie je przeliczać. W konsekwencji kalkulacje służb celnych i eksporterów są różne.

 

Jak poinformowała firma analityczna IKAR, ceny rosyjskiej pszenicy z nowych zbiorów, gdzie zawartość białka to 12,5%, kształtowały się pod koniec minionego tygodnia w wysokości 199 USD za tonę (na bazie fob), a więc o 9 USD za tonę więcej niż w poprzednim tygodniu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!