| Autor: mikolaj

Francuski eksport pszenicy spadł o 40%

W grudniu ub.r. eksport francuskiej pszenicy i jęczmienia zwiększył się dzięki dostawom do krajów Afryki Południowej i na Bliski Wschód. Pomimo to sumaryczne wyniki sprzedaży zagranicznej w tym sezonie są znacznie niższe w porównaniu do tych z analogicznego okresu sezon wcześniej.

Francuski eksport pszenicy spadł o 40%

Handel pszenicą we Francji

W ostatnim miesiącu ub.r. francuski wywóz pszenicy miękkiej do krajów trzecich przekroczył 361 tys. ton w porównaniu do 233 tys. ton w listopadzie ub.r. W pierwszej połowie sezonu handlowego Francja wyeksportowała 2,4 mln ton pszenicy, tj. o 47% mniej w porównaniu z rozpatrywanym okresem sezon wcześniej. Uwzględniając dostawy na rynki krajów UE wywóz pszenicy w grudniu zeszłego roku wyniósł 730,572 tys. ton, a w pierwszej połowie bieżącego sezonu – 4,8 mln ton, tj. o 40% mniej niż w tym samym okresie sezon wcześniej - zauważa FAMMU/FAPA.

Jednocześnie odnotowuje się wzrost importu pszenicy na francuski rynek. Jest to uzasadnione wyjątkowo słabymi ubiegłorocznymi zbiorami – zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. W pierwszej połowie sezonu przywóz pszenicy miękkiej do Francji osiągnął 636,268 tys. ton, w porównaniu do 288,458 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu handlowego.


Tagi:
źródło: