| Autor: redakcja1

Handel polskim zbożem

W lipcu 2019 r. z Polski wyeksportowano 280 tys. t ziarna zbóż względem 217 tys. t w poprzednim miesiącu, w tym 111 tys. t pszenicy wobec 128 tys. t w czerwcu 2019 r., 53 tys. t jęczmienia w odniesieniu do 6 tys. t, 52 tys. t kukurydzy w porównaniu do 63 tys. t i mniejsze ilości pozostałych zbóż.

Handel polskim zbożem
Import wyniósł 80 tys. t, czyli o 12,5% mniej niż w poprzednim miesiącu. Obniżył się przywóz kukurydzy i pszenicy, czego nie zrównoważył wzrost zakupu pozostałych zbóż. Wzrosła wysyłka mąki pszennej oraz kasz, grysików i granulek, a pozostałych produktów zmniejszyła się, w tym szczególnie słodu. Po stronie importu zwyżkę odnotowały obroty w przypadku mąk i słodu. Zmalały obroty w eksporcie i imporcie większości produktów przetworzonych.
 
W sierpniu 2019 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca nie było większych zmian cen zbytu na poziomie producenta, z wyjątkiem zwyżki cen kaszy jęczmiennej o 0,5% i chleba razowego o 0,2%. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście cen detalicznych tych produktów odpowiednio o 0,8% i 0,4%.
 
Z kolei ceny pozostałych produktów objętych badaniem pozostały bez zmian. Na rynku pasz dla zwierząt gospodarskich również odnotowano nieznaczne zmiany cen, przy czym zarówno przetwory zbożowe, jak i pasze, nadal były nieznacznie droższe niż przed rokiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!