| Autor: mikolaj

Historyczny poziom cen kukurydzy w Rosji

Od miesiąca trwa gwałtowny wzrost cen kukurydzy na rynku rosyjskim. Jak wynika z danych zebranych przez SovEcon, w ciągu ostatniego tygodnia (23-27 maja), średnie ceny ofertowe wzrosły aż o 1,575 tys. rubli, do 12,150 tys. rubli za tonę kukurydzy (średnia cena ofertowa w europejskiej części Rosji). Stanowi to absolutny rekord.

Historyczny poziom cen kukurydzy w Rosji

Ceny kukurydzy w Rosji

Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, głównym czynnikiem wzrostu jest nadal niezaspokojone zapotrzebowanie ze strony eksporterów. Zdaniem uczestników rynku, wielu eksporterów ponosi już znaczące straty, sięgające 20-40 USD/t, przy zakupie ziarna w cenach bieżących.

Popyt jest wysoki na południu Rosji, gdzie rezerwy są już minimalne, a także w centrum, gdzie kukurydza jest nadal dostępna, ale sprzedający nie kwapią się ze sprzedażą obserwując gwałtowne wzrosty cen.. W efekcie, ceny zakupu oferowane w portach wzrosły przez tydzień o 1-1,2 tys. rubl,i do  13.000 rubli/t (ok. 194 usd/t).

Wzrost cen zbóż (także pszenicy) na rosyjskim rynku jest w dużej mierze zasługą umacniającego się (w ślad za ropą) rubla.Tagi:
źródło: