| Autor: redakcja1

IGC obniża minimalnie prognozy zbiorów zbóż w tym sezonie

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła o 2 mln ton do 2.292 mln ton oczekiwaną światową produkcję zbóż w tym sezonie.

IGC obniża minimalnie prognozy zbiorów zbóż w tym sezonie
Październikowe cięcie produkcji kukurydzy i jęczmienia zostało tylko częściowo zrekompensowane podniesieniem oczekiwanych zbiorów pszenicy.

Perspektywy zużycia utrzymują się na rekordowym poziomie 2.305 mln ton (+2% r/r), czyli przekraczają poziom produkcji.

Po stronie podażowej bilansu, obok minimalnego cięcia produkcji, obniżono też zapasy początkowe zbóż (końcowe dla sezonu 2022/23).

Stąd prognoza globalnych zapasów na koniec sezonu spadła o 6 mln t m/m, do 582 mln ton. Duża część spadku odzwierciedla mniejsze zapasy pszenicy, w tym spadki w Chinach i Indiach. Dla kontrastu zapasy kukurydzy wzrosną rok do roku.

Na koniec tego sezonu zapasy zbóż ogółem obniżą się o 2% - rok do roku do najniższego poziomu od dziewięciu sezonów.

Prognozy globalnej produkcji pszenicy podniesione zostały o 3 mln ton (m/m) do 786 mln ton. Oczekiwane globalne zużycie wzrosło w tym miesiącu o 1 mln ton do 804 mln ton i przekroczy poziom zbiorów.

Szacowane na koniec sezonu zapasy pozostawiono na poziomie 263 mln ton, ale obniżą się one aż o 19 mln ton (r/r), a te same zapasy u głównych eksporterów spadną o 9 mln ton w porównaniu z zamknięciem sezonu 2022/23.

Oczekiwania światowej produkcji kukurydzy obniżone zostały o 3 mln ton (m/m) do 1.219 mln ton. Globalne zużycie pozostało w tym miesiącu na poziomie 1.208 mln ton i będzie niższe od produkcji.

Stąd zapasy kukurydzy na koniec sezonu powinny wzrosnąć w skali roku o 11 mln ton do 283 mln ton. Zapasy kukurydzy u głównych eksporterów zwiększą się aż o 23 mln ton w porównaniu z zamknięciem sezonu 2022/23.


Tagi:
źródło: