| Autor: redakcja3

IGC podniosło szacunki światowej produkcji zbóż

Jak podaje FAMMU/FAPA w ostatnim raporcie (z 31 października br.) Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła prognozę globalnych zbiorów zbóż z wcześniejszych 1 930 mln ton do 1 940 mln ton. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do wyniku z poprzedniego sezonu wynoszącego 1 790 mln ton. Bilans zbożowy w skali świata poprawił się, zapasy końcowe są obecnie szacowane na 374 mln ton wobec 335 mln ton pod koniec ubiegłego sezonu.

IGC podniosło szacunki światowej produkcji zbóż
IGC podniosło zarówno szacunek produkcji pszenicy, jak i kukurydzy na świecie. Globalne zbiory pszenicy są obecnie oceniane na 696 mln ton, tj. o 4 mln ton więcej niż w poprzednim miesiącu i o 6% powyżej ubiegłorocznego wyniku. IGC spodziewa się wzrostu konsumpcji pszenicy zarówno w sektore paszowym, jak i na cele spożywcze – łącznie o 2% do 690 mln ton. Zapasy końcowe pszenicy są prognozowane na 182 mln ton, tj. o 7 mln ton więcej rok do roku. Podniesiono także przewidywany eksport – o 1 mln ton do 142 mln ton, ze względu na oczekiwane większe zakupy ze strony Chin i Egiptu.

Prognoza zbiorów kukurydzy w skali świata została skorygowana w górę o 5 mln ton do 948 mln ton, głównie ze względu na spodziewane bardzo dobre zbiory w USA. W sezonie 2013/14 konsumpcja kukurydzy zwiększy się przede wszystkim ze względu na wzrost zużycia na cele paszowe – łącznie o 6% do 922 mln ton. Należy odnotować znaczące zwiększenie zapasów końcowych tego gatunku na świecie – aż o 26 mln ton w porównaniu do poziomu zapasów początkowych – do 152 mln ton.

Co warto podkreślić, IGC podało bardzo wysoką prognozę zbiorów kukurydzy w USA, wynoszącą 352 mln ton wobec 273,8 mln ton w ubiegłym sezonie. Zapasy kukurydzy w Stanach na koniec sezonu są prognozowane na 50 mln ton, co oznacza ich wyraźną poprawę wobec zaledwie 20,9 mln ton na początku sezonu. To rynek amerykański jest w dużej mierze wyznacznikiem światowych tendencji cenowych dla kukurydzy, będąc liderem zarówno w produkcji, jak i w eksporcie tego gatunku. Stąd diametralna zmiana sytuacji na rynku kukurydzy w USA będzie bez wątpienia rzutować na kształtowanie się cen tego gatunku w skali globalnej.


Tagi:
źródło: