| Autor: redakcja11

Japonia i Korea Południowa wstrzymały przywóz amerykańskiej pszenicy GMO

Na początku sierpnia br. Japonia i Korea Południowa wstrzymały import pszenicy klasy White Wheat (tzw. pszenica biała) z USA po stwierdzeniu upraw nieautoryzowanych odmian genetycznie zmodyfikowanej pszenicy, produkowanej przez Monsanto, na plantacjach w stanie Waszyngton.

Japonia i Korea Południowa wstrzymały przywóz amerykańskiej pszenicy GMO

Jak podaje FAMMU/FAPA, minister rolnictwa Japonii zapowiedział zawieszenie dostaw pszenicy konsumpcyjnej klasy White Wheat oraz pszenicy paszowej tej klasy pochodzącej z portów na zachodnim wybrzeżu. Wyjątkiem jest tylko pszenica tej klasy na cele paszowe eksportowana z Zatoki Meksykańskiej, ponieważ jest uważana za bezpieczną. Dodatkowo Japonia zawiesiła dystrybucję wcześniej zakupionej pszenicy z USA do czasu przeprowadzenia stosowanych testów. To już kolejny raz, kiedy Japonia blokuje import pszenicy ze Stanów od połowy 2013 roku, kiedy to wykryto inną odmianę pszenicy zmodyfikowanej genetycznie.

 

Z informacji USDA wynika, że Korea Południowa również zawiesiła zezwolenie na użycie amerykańskiej pszenicy na cele konsumpcyjne. Co więcej, kraj ten zapowiada przeprowadzenie kwarantanny dla dostaw amerykańskiej pszenicy. Podobnie jak Japonia, także Korea Południowa z niecierpliwością czeka na wyniki testów, które mają być przeprowadzone przez koreańskie Ministerstwo ds. Żywności. Jak na razie Korea Południowa nie poszukuje gdzie indziej ziarna pszenicy alternatywnego do amerykańskiej klasy White Wheat, gdyż posiadają wysokie zapasy.

 

Podobna sytuacja miała już miejsce w stanie Oregon w 2013 r.. Kiedy to, niektóre kraje azjatyckie, w tym Japonia zawiesiły import amerykańskiej pszenicy tzw. białej na długie miesiące. Tagi:
źródło: