| Autor: redakcja6

Najważniejsze informacje na temat kiszonki z kukurydzy

Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin pastewnych w polskiej strefie klimatycznej. W naszym kraju wykorzystywana jest zazwyczaj na dwa sposoby: na cele paszowe na kiszonkę z całych roślin i ziarno lub kolby. W tym temacie postaramy się przedstawić najważniejsze informacje dotyczące kiszonki z kukurydzy.

Najważniejsze informacje na temat kiszonki z kukurydzy
 
Istnieje również możliwość kiszenia kukurydzy z wykorzystaniem innych części niż ziarno, np. z kolb odkulszowanych, kolb nieodkulszowanych oraz z całych roślin.
 
Zbioru kolb odkulszowanych (ziarno + osadka) dokonuje się przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, przy wilgotności na poziomie 60%. Uzyskana w trakcie kiszenia pasza nadaje się do żywienia trzody chlewnej i krów. Dzienna dawka podawana tucznikom dochodzi do 3,5 kg, lochom karmiącym – do 5,5 kg, natomiast lochom w ciąży – do 2,5 kg. Dla bydła dawka ta może sięgać 8 kg.
 
Znacznie prostszy jest zbiór kolb nieodkulszowanych, gdyż mogą one zawierać dodatki ilości, łodyg i szypułek kwiatostanów. Otrzymana z nich w wyniku kiszenia pasza nadaje się świetnie do żywienia przeżuwaczy. Dziennie można podawać bydłu około 5 kg kiszonki z kolb nieodkulszowanych.
 
W wyniku zastosowania do produkcji pasz całych roślin kukurydzy, skumulowana zostaje w paszy wysoka energia oraz zoptymalizowana zawartość włókna surowego. Odpowiada ona dzięki temu wymaganiom żywieniowym zwierząt wysokoprodukcyjnych. Pasza taka jest jednak uboga w białko, dlatego niezbędne jest uzupełnienie tego składnika w dawce pokarmowej. W tym przypadku może zajść również konieczność zastosowania dodatku mieszanki mineralnej.

Kiszonka stanowi doskonałą paszę dla krów wysokowydajnych i opasów (do 8 kg) oraz tuczników (do 3 kg). Nie zaleca się natomiast stosowania ziarna kiszonego w żywieniu drobiu.

Najważniejsze informacje o kiszonce z kukurydzy, czyli 10 rzeczy o których powinieneś pamiętać przy tworzeniu kiszonki
1. Najodpowiedniejsza zawartość suchej masy kukurydzy przeznaczonej do kiszenia waha się w granicy od 28 do 32%, która osiągalna jest w późnej fazie dojrzałości woskowej.
2. Optymalna wysokość cięcia to 30-40 cm od powierzchni ziemi. Zapobiega się w ten sposób zanieczyszczeniom, a uzyskana kiszonka posiada wysoką wartość energetyczną.
3. Kukurydza przeznaczona na kiszonkę powinna być maksymalnie rozdrobniona, aby zapewnić zwierzętom łatwiejsze przeżuwanie.
4. Ważne jest bardzo szybkie napełnienie pryzmy kolejnymi warstwami grubości około 25 cm. Nie powinno trwać ono dłużej niż 1-2 dni.
5. Napełnianie przeprowadzać przy bezdeszczowej pogodzie.
6. Podczas sporządzania kiszonki należy kukurydzę dobrze ubić ciężkim ciągnikiem. Oznacza to, że w pryźmie powinno znajdować się od 640 do 650 g masy zielonej na metr sześcienny.
7. Niezwykle ważne jest szczelne przykrycie kiszonki filią, aby zapobiec  przedostawaniu sie powietrza i procesom powtórnej fermentacji.
8. Zbiorniki z kiszonką należy otworzyć nie wcześniej niż po 21 dniu od zakiszenia.
9. Zalecane jest równomiernie pobieranie kiszonki z całego jej przekroju oraz odpowiednie zabezpieczanie po każdorazowym pobraniu.
10. Miejsce przeznaczone na kiszonkę powinno być utwardzone, wolne, od roślinności, zabezpieczone przed dostępem wody oraz chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Tagi:
źródło: