| Autor: redakcja1

UE: Zapowiada się kolejny urodzaj zbóż

Korzystne warunki pogodowe obserwowane w Unii Europejskiej zapowiadają kolejny urodzaj zbóż. Jak podaje FAMMU/FAPA, po zimowym spoczynku oziminy są w dobrej kondycji. Zima w Europie miała łagodny przebieg i straty mrozowe są nieznaczne.

UE: Zapowiada się kolejny urodzaj zbóż

Produkcja zbożowa na poziomie 309 mln ton

W marcowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains podała szacunki tegorocznej produkcji zbożowej w wysokości 308,9 mln ton, czyli o 0,2% mniej w odniesieniu do bardzo dobrego wyniku osiągniętego sezon wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że zbóż będzie nadal pod dostatkiem, również biorąc pod uwagę wysoki poziom zapasów końcowych.
 
Największą korektą w marcowym raporcie było zwiększenie szacowanych zbiorów pszenicy zwyczajnej w UE-28 z wcześniejszych 142,6 mln ton do 143,6 mln ton, przede wszystkim z uwagi na większy obszar pszenicy ozimej w Rumunii, Litwie i Łotwie. Pomimo to oznacza to zbiory o 4,7% poniżej zeszłorocznego rekordu wynoszącego 150,7 mln ton.
 
Nieznacznie zmniejszono z kolei przewidywania produkcji jęczmienia – z wcześniejszych 60,2 mln ton do 60,1 mln ton, co oznacza 1% zniżkę produkcji w skali roku. Prognoza unijnych zbiorów kukurydzy pozostała niezmienna w wysokości 63,9 mln ton, a więc to o 11% więcej niż w 2015 roku, naznaczonym dotkliwą suszą.Tagi:
źródło: