| Autor: redakcja1

Lekkie wzrosty cen zbóż na giełdach (17-21.06.2013)

Miniony tydzień przyniósł niewielkie umocnienie notowań pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie – zauważa FAMMU/FAPA.

Lekkie wzrosty cen zbóż na giełdach (17-21.06.2013)
Pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 200 EUR/tonę, tj. o 1,1% więcej niż tydzień temu, a kukurydza w kontrakcie sierpniowym podrożała o 2,1% do 222 EUR/tonę. W dalszym ciągu jednak ziarno to w kolejnych kontraktach obniżyło swoją wartość. Wszystko wskazuje na to, że obecne utrzymywanie cen na stosunkowo wysokim poziomie to odzwierciedlenie ograniczonej dostępności ziarna przed żniwami.

Czytaj inne tematy poświęcone cenom zbóż w Polsce i na świecie
 
Natomiast w Chicago notowania pszenicy w kontrakcie lipcowym wzrosły o 2,2% dochodząc do 257,4 USD/tonę, a kukurydza podrożała aż o 4,6% do 265 USD/tonę. W kolejnych kontraktach ceny kukurydzy są jednak sporo niższe. Niemały wpływ na ostatnie zwyżki cen na amerykańskich giełdach ma wzrost zakupów ze strony Chin. Drugą przyczyną są opóźnienia w zbiorach pszenicy na środkowym zachodzie USA. Istotnym czynnikiem kształtowania się cen w Stanach jest też niewątpliwie wyjątkowo niski poziom zapasów, zwłaszcza kukurydzy.
 
Niemniej jednak, prognozy produkcji zbóż na świecie są nadal bardzo dobre, pomimo pewnych negatywnych korekt. Według USDA (raport czerwcowy), światowa produkcja pszenicy wyniesie 695,86 mln ton, tj. o 6,1% więcej niż w kończącym się sezonie, a zbóż paszowych – 1 250 mln ton, czyli o 10,9% powyżej poziomu produkcji z sezonu 2012/2013.

Zobacz tematy poświęcone cenom zbóż na światowych giełdach
 
Ważnym czynnikiem kształtowania się cen zbóż w sezonie 2013/2014 będzie większa obecność krajów basenu Morza Czarnego w eksporcie. Wraz z lepszymi zbiorami nadwyżka eksportowa Rosji, Ukrainy i Kazachstanu wzrośnie. Ostatnie prognozy podawane przez Ministerstwo Rolnictwa Rosji zostały podniesione – z wcześniejszych 93 mln ton do 95 mln ton, w tym pszenicy – 54 mln ton. Z kolei ukraińska produkcja zbożowa ma wynieść 52-53 mln ton, w tym około 20 mln ton pszenicy.
 
Kraje te w sezonach urodzaju znane są z agresywnej konkurencji cenowej o najważniejsze rynki zbytu. Powinno to spowodować presję na spadek cen w eksporcie, tak jak to już miało niejednokrotnie miejsce w przeszłości. Już pojawiają się doniesienia o tym, że odbiorcy z krajów azjatyckich poszukują dostaw zbóż paszowych z basenu Morza Czarnego, które obecnie są najtańsze. Natomiast mniej prawdopodobne jest aby odbiorcy szukający wysoko jakościowej pszenicy jak Japonia czy Korea Południowa zaopatrywali się w tym rejonie, nawet w sytuacji czasowego wstrzymania dostaw pszenicy białej (White Wheat) z USA ze względu na wykrycie pszenicy GMO w Oregonie – podkreśla FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
 


Tagi:
źródło: