| Autor: redakcja6

Mączniak prawdziwy zbóż i traw niebezpieczny dla upraw

Według ekspertów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w niektórych regionach Polski istnieje ryzyko wystąpienia mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Decyzja o walce z tym patogenem powinna jednak zostać podjęta po ówczesnej jego obserwacji.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw niebezpieczny dla upraw

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

W przypadku zbóż ozimych pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już jesienią. Dlatego zabiegi ochronne należy wykonać od początku krzewienia do końca fazy kłoszenia, gdyż grzyb poraża liście, źdźbła i kłosy. W odpowiednich warunkach użycie środków ochronnych można przedłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna, przy uwzględnieniu okresu karencji stosowanego środka.

Jeśli więc na uprawach pszenicy patogen pojawi się w fazie od początku do końca krzewienia na 50-70% roślin, czy też na etapie strzelania pszenicy w źdźbło 10% źdźbeł zostanie porażonych lub pierwsze objawy choroby wystąpią na liściu podflagowym, flagowym czy kłosie to należy dokonać zabiegu ochronnego.

Ponadto patogen można ograniczyć poprzez szybkie wykonanie podorywki oraz starannej orki, co zniszczy resztki pożniwne, właściwy dobór odmian i zaprawianie nasion, odpowiednie zmianowanie i unikanie zbyt gęstego siewu oraz nadmiernego nawożenia azotem.

Zalecane jest jednak przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy, gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, pomorskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i opolskim Tagi:
źródło: