Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
MARS zmniejsza szacunki plonowania kukurydzy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Unijny zespół monitorujący kondycję upraw zredukował wcześniejsze szacunki średnich...

Unijny zespół monitorujący kondycję upraw zredukował wcześniejsze szacunki średnich plonów kukurydzy w UE uwzględniając negatywne skutki upałów i suszy, do 6,84 t/ha wobec 7,23 t/ha w sierpniowej prognozie. Jest to zatem o 1,3% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat, jednak w dalszym ciągu powyżej zeszłorocznego, bardzo słabego wyniku wynoszącego zaledwie 6,31 t/ha.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W niektórych rejonach Europy, nie tylko w Unii, w okresie ostatnich kilu tygodniu zaobserwowano rekordowe upały. Dotyczy to w szczególności wschodniej Rumunii, Bułgarii i południowej Ukrainy, jak również południowej Francji i zachodnich Włoch.

 

Jak podaje FAMMU/FAPA plonowanie kukurydzy we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji tego gatunku, jest obecnie szacowane na średnio 7,65 t/ha w porównaniu do 8,83 t/ha miesiąc wcześniej. Jednocześnie oznacza to plony niższe zarówno w zestawieniu z zeszłorocznymi (8,36 t/ha), jak i ze średnią pięcioletnią o 16%.

 

Z kolei w Rumunii średnie plonowanie ma wynieść 3,2 t/ha wobec 3,81 t/ha w poprzednim raporcie. Jest to zbliżony wynik do ubiegłego sezonu (3,16 t/ha), ale tym samym o 16% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

 

W odróżnieniu od grupy krajów spodziewających się nie najwyższych zbiorów kukurydzy Węgry odnotują rekordowego plonowania, poprzez obfite lipcowe opady deszczu. Rokuje się plony na poziomie 7,98 t/ha wobec 7,48 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznacza to wynik wyższy o 40% w ujęciu rocznym i jednocześnie o 38% od średniej pięcioletniej.

 

Natomiast w przypadku pszenicy, MARS dokonał rewizji średnich plonów w UE z 5,86 t/ha do 5,63 t/ha, a więc spadek o 10,5% w odniesieniu do 2015 roku i o 3,5% w okresie ostatnich pięciu lat. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
 • Susza dotknęła uprawy roślin strączkowych, ziemniaków i krzewów owocowych
 • Susza dotknęła uprawy roślin strączkowych, ziemniaków i krzewów owocowych

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl