| Autor: redakcja11

MARS zmniejsza szacunki plonowania kukurydzy

Unijny zespół monitorujący kondycję upraw zredukował wcześniejsze szacunki średnich plonów kukurydzy w UE uwzględniając negatywne skutki upałów i suszy, do 6,84 t/ha wobec 7,23 t/ha w sierpniowej prognozie. Jest to zatem o 1,3% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat, jednak w dalszym ciągu powyżej zeszłorocznego, bardzo słabego wyniku wynoszącego zaledwie 6,31 t/ha.

MARS zmniejsza szacunki plonowania kukurydzy

W niektórych rejonach Europy, nie tylko w Unii, w okresie ostatnich kilu tygodniu zaobserwowano rekordowe upały. Dotyczy to w szczególności wschodniej Rumunii, Bułgarii i południowej Ukrainy, jak również południowej Francji i zachodnich Włoch.

 

Jak podaje FAMMU/FAPA plonowanie kukurydzy we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji tego gatunku, jest obecnie szacowane na średnio 7,65 t/ha w porównaniu do 8,83 t/ha miesiąc wcześniej. Jednocześnie oznacza to plony niższe zarówno w zestawieniu z zeszłorocznymi (8,36 t/ha), jak i ze średnią pięcioletnią o 16%.

 

Z kolei w Rumunii średnie plonowanie ma wynieść 3,2 t/ha wobec 3,81 t/ha w poprzednim raporcie. Jest to zbliżony wynik do ubiegłego sezonu (3,16 t/ha), ale tym samym o 16% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

 

W odróżnieniu od grupy krajów spodziewających się nie najwyższych zbiorów kukurydzy Węgry odnotują rekordowego plonowania, poprzez obfite lipcowe opady deszczu. Rokuje się plony na poziomie 7,98 t/ha wobec 7,48 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznacza to wynik wyższy o 40% w ujęciu rocznym i jednocześnie o 38% od średniej pięcioletniej.

 

Natomiast w przypadku pszenicy, MARS dokonał rewizji średnich plonów w UE z 5,86 t/ha do 5,63 t/ha, a więc spadek o 10,5% w odniesieniu do 2015 roku i o 3,5% w okresie ostatnich pięciu lat. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!