| Autor: redakcja1

Mieczysław Babalski – popularyzator prastarych zbóż

W Pokrzydowie święto jakości jest codziennie prapszenice uprawiane w Mezopotamii i na Pojezierzu Brodnickim makarony – pokarm sycący i lek „Ekołan” do świadomych konsumentów.

Mieczysław Babalski – popularyzator prastarych zbóż
Motto: Żadna dziedzina ludzkiej działalności – nawet medycyna nie ma takiego wpływu na zdrowie człowieka, jak rolnictwo.
Pierre Delbet, profesor medycyny francuskiej
 
Jak zadbać o oczy, gdy telepraca wymaga wydłużonego niż zazwyczaj wpatrywania się w elektroniczny ekran? Jak wzmocnić odporność swojego organizmu? Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest sięganie po żywność bardziej wartościową, zwłaszcza gdy zawiera ona cenne mikroelementy i wiele witamin zbawiennych dla wzmocnienia wzroku.
 
Wzbogacając dietę warto zdecydować się nie tylko na potężne porcje warzyw, ale także na wyroby z prapszenic, na przykład na te z płaskurki, starszej siostry orkiszu. Makaron z płaskurki ma nie tylko niski wskaźnik obciążenia glikemicznego (IG), ale ceni się go za to, że wywołuje mniej reakcji alergicznych, a także zawiera luteinę zbawienną dla oczu.
 
O biblijnych zbożach, o prapszenicach, wie wszystko Mieczysław Babalski, filar Stowarzyszenia „Polska Ekologia” i założyciel Stowarzyszeń - „Ekoland” i „Ekołan”, znany też jako popularyzator starożytnych upraw, często określany mianem „tańczącego z kłosami” i „zaklinacza zbóż”. Upowszechnił w Polsce uprawę prapszenic i spopularyzował zalety wyrobów z ziaren cenniejszych niż np. pszenica zwyczajna. Po kursie rolnictwa biodynamicznego w Szwajcarii wziął się do uprawy pradawnych zbóż – najpierw sam, a następnie z innymi rolnikami ekologicznymi. W 1989 roku był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland, a w 2012 roku założył w Pokrzydowie Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Ekołan”.
 
Najważniejsza data to rok 1985, gdy Aleksandra i Mieczysław Babalscy swoje rodzinne gospodarstwo w Pokrzydowie przestawili na produkcję biodynamiczną, a następnie na ekologiczną. Później dołączył syn Filip. Uruchomienie w roku 1991 Wytwórni Makaronu BIO dało początek istnieniu makaronowej firmy - Aleksandra, Mieczysław, Filip Babalscy.
 
- Trzeba stwierdzić, że konwencjonalne uprawy pszenicy są tak intensywne, że w efekcie konsumpcji żywności powstałej z takich zbóż, jest więcej osób uskarżających się na nietolerancję glutenu i często rezygnujących ze spożywania wyrobów pszennych – wyjaśnia Mieczysław Babalski. - Uważam, że zdrową alternatywą dla produktów pszennych jest spożywanie zbóż ze starych, nieprzetworzonych odmian. Najlepiej w jakości ekologicznej, czyli tej najczystszej, bez chemii i wszystkich środków stosowanych w konwencjonalnej uprawie oraz przetwórstwie. Takie ekologiczne zboża to nie tylko pokarm, to także lek. Dlatego właśnie warto włączyć trzy pszenice do codziennej diety – orkisz, płaskurkę, samopszę.
 
Orkisz jest chyba najbardziej znany, ale nie wszyscy wiedzą, że w porównaniu do pszenicy zwyczajnej zawiera: więcej witaminy A, C, D i E, cynku, miedzi i selenu, więcej białka, tłuszczy NNKT oraz błonnika pokarmowego, który poprawia motorykę przewodu pokarmowego. Jego gluten jest lepiej przyswajalny. Ma znaczne ilości kwasu krzemowego, który wpływa na prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Orkisz jest pomocny w leczeniu niestrawności, choroby wrzodowej i zapalenia błony śluzowej żołądka, obniża poziom glukozy oraz tzw. „złego” cholesterolu - LDL we krwi.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: