| Autor: redakcja1

Międzynarodowa Rada Zbożowa zapowiada rekordowe zbiory zbóż, ale też rekordową konsumpcję

W swojej pierwszej prognozie na sezon 2020/21 Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) oczekuje, że produkcja wszystkich zbóż wyniesie rekordowe 2,223 mld ton (+2,3% r/r).

Międzynarodowa Rada Zbożowa zapowiada rekordowe zbiory zbóż, ale też rekordową konsumpcję
Wzrośnie też do rekordowego poziomu globalna konsumpcja zbóż. Światowe zużycie powinno osiągnąć poziom 2,226 mld ton. Oznaczać to będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) minimalny spadek zapasów - licząc rok do roku. 
 
IGC podniosła jednocześnie o 3 mln ton, do 2,175 mld ton, prognozę zbiorów zbóż w tym sezonie (dotyczy kukurydzy głównie w UE), obniżając nieco globalną konsumpcję. Oznaczać to będzie wzrost (w porównaniu z prognozą z lutego) zapasów zbóż na koniec obecnego sezonu.
 
Wstęp do prognozy:
 
W ubiegłym miesiącu nasiliły się obawy dotyczące globalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa i rosnąca niepewność co do długoterminowych konsekwencji dla produkcji i konsumpcji. Podczas gdy niektóre towary gwałtownie wzrosły w pobliskim popycie, szczególnie w przypadku żywności na bazie ryżu i pszenicy, osłabienie warunków ekonomicznych może w dłuższej perspektywie ograniczyć zużycie, szczególnie w przypadku produktów przemysłowych, takich jak etanol na bazie kukurydzy i skrobia. Mimo że w ostatnich tygodniach zakup niektórych towarów w imporcie przyspieszył, zgłaszane są wyzwania logistyczne, ponieważ ograniczenia w ruchu i środki kwarantanny stają się powszechne. Ograniczenia w transporcie mogą również utrudniać dystrybucję środków produkcji rolnej i zakłócać wiosenne prace polowe, jednak na tym etapie Rada zakłada, że ​​zamiary sadzenia zostaną spełnione. Niemniej jednak prognozy Rady dotyczące podaży i popytu są niepewne, dopóki postęp i czas trwania pandemii nie staną się wyraźniejsze.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!