| Autor: redakcja1

W trakcie żniw ceny pszenicy minimalnie spadły

Ceny pszenicy w okresie tegorocznych żniw zmalały w relatywnie nieznacznym stopniu. Z drugiej strony, mało dziś wskazuje na to, żeby ceny w nadchodzących tygodniach miały wyraźniej wzrastać – podaje Bank BGŻ.

W trakcie żniw ceny pszenicy minimalnie spadły

Ceny pszenicy

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sierpniu 2014 roku średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w monitorowanych zakładach wyniosła 663 zł/t, w tym również uwzględniono koszty dostawy oraz zawiera w sobie towar dostarczony w sierpniu na podstawie wcześniejszych kontraktów. W związku z tym, była ona większa od ceny faktycznie oferowanej w tym momencie na rynku. W odniesieniu do sytuacji w sierpniu minionego roku, ziarno było o 4% tańsze. Jednak w poprzednich miesiącach zniżki cen w skali roku były sporo wyższe, tj. w lipcu tego roku ziarno kosztowało o 12% mniej niż rok wcześniej.
 
Ceny pszenicy w lipcu i sierpniu 2014 roku malały znacznie wolniej niż w analogicznych miesiącach rok temu. O ile w 2013 r. średnia cena w sierpniu była o 25% mniejsza niż w czerwcu, to w tym roku spadek wyniósł 14%. w tym czasie zniżka wyniosła 231 zł/t, a teraz 108 zł/t. Sprzedający zboże mniej chętnie zawierają transakcje, tym samym magazynując towar i licząc na wzrost cen w następnych miesiącach. W wyniku czego dołek cenowy w żniwa był płytszy niż zazwyczaj w latach, gdzie prognozowano wysokie globalne zbiory.
 
Powstrzymywanie się ze sprzedażą, teoretycznie może być opłacalne, gdyż o głównych trendach cenowych na krajowym rynku zbóż decyduje sytuacja za granicą. Nawet mimo rekordowych krajowych zbiorów w 2014 r. i tym samym zgromadzonych sporych zapasów ziarna u sprzedających, w dalszej części sezonu ceny wcale nie muszą być niskie. Jednakże pojawiające się w ostatnich tygodniach informacje, powodują kolejne stopniowe spadki cen na świecie, w tym głównie w Europie. Tak więc trendy światowe działają aktualnie w przeciwnym kierunku niż normalnie występujące w Polsce w tym czasie sezonowe wzrosty cen, przez co w dużej mierze te dwa czynniki nawzajem się znoszą.

Ceny pszenicy bez perspektyw wzrostu

Taki rozwój sytuacji na rynku krajowym i globalnym powoduje, że maleje prawdopodobieństwo sporych zwyżek cen w perspektywie do końca 2014 roku. W związku z tym, jest większe prawdopodobieństwo, że takie wzrosty nie nastąpią, niż że się pojawią. Zdaniem analityków BGŻ, z 60% prawdopodobieństwem podawane przez Ministerstwo Rolnictwa oficjalne ceny pszenicy nie wzrosną do końca roku o więcej niż 50 zł/t w odniesieniu do ceny z ostatniego tygodnia sierpnia wynoszącej 661 zł/t.
 
W trzech na cztery poprzednie lata taka zwyżka miała miejsce. Do tego jeszcze jest spore prawdopodobieństwo, wystąpienia minimalnej zniżki w ciągu kilku tygodni ceny nieco spadną, przede wszystkim w momencie pojawienia się na rynku tegorocznej kukurydzy.
 
Rozwój sytuacji na rynku w 2015 roku jest znacznie większą niewiadomą, gdyż być może pod wpływem różnych informacji, np. o złym przezimowaniu, pogłębieniu lub pojawieniu się nowych konfliktów, wzroście cen ropy, mniejszej powierzchni zasiewów, suszy itp. pojawią się wyraźniejsze zwyżki cen. Jeśli te ryzyka zmaterializują się tylko w niewielkim stopniu, ceny nadal mogą nie wykazywać wyraźnych wzrostów.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!