| Autor: redakcja1

Zbiory pszenicy w UE spadną do niespełna 137 mln ton

We wrześniowym raporcie Strategie Grains po raz kolejny zmniejszył ocenę unijnej produkcji pszenicy miękkiej w tym sezonie o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% poniżej ubiegłorocznego wyniku.

Zbiory pszenicy w UE spadną do niespełna 137 mln ton

Zbiory pszenicy w UE

W ocnie FAMMU/FAPA, najważniejszym powodem korekty były efekty niesprzyjających warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a przede wszystkim we Francji. Poza tym do grona krajów dotkniętych skutkami złych warunków pogodowych należy zaliczyć: Niemcy, Belgię i Luksemburg. Gorsze wyniki tegorocznych zbiorów u tych producentów zostały częściowo zrekompensowane zwiększeniem szacunków dla Republiki Czech, Słowacji, Szwecji i Hiszpanii.
 
Strategie Grains podkreśla, że także jakość ziarna nie jest najlepsza. Dotyczy to głównie Francji, krajów bałtyckich oraz Polski. SG zmniejszył odsetek pszenicy konsumpcyjnej z wcześniejszych 66% do 59%. Dla porównania w minionym sezonie udział ten wynosił 71%.
 
Biorąc pod uwagę gorsze wyniki zbiorów pszenicy zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym SG obniżył prognozę unijnego wywozu tego gatunku w obecnym sezonie o 1 mln ton do 23,7 mln ton. Jest to jednocześnie o 8 mln ton poniżej eksportu zaobserwowanego w ubiegłym sezonie.
 
Francuscy analitycy zrewidowali także szacowaną produkcję jęczmienia z 60,6 mln ton do 60 mln ton. Oznacza to poziom zbiorów o 2% niższy niż w 2015 roku. Podkreślane jest, że udział jęczmienia browarnianego w tegorocznych zbiorach jęczmienia jarego będzie mniejsza niż w poprzednim sezonie. Odnosi się to w szczególności do Francji, Dani i Niemiec.
 
Susza i upały odnotowywane w niektórych krajach, a zwłaszcza we Francji w okresie ostatnich kilku tygodni wpłynęły na negatywną korektę prognoz unijnej produkcji kukurydzy. SG zmniejszył wcześniejsze prognozy o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton, choć to o 4% więcej niż przed rokiem. Całkowita negatywna korekta w wysokości 2,6 mln ton odnosząca się do Niemiec, Francji, Rumunii i Bułgarii została jedynie częściowo zrekompensowana – o 1,4 mln ton - przez oczekiwane lepsze zbiory na Węgrzech, w Republice Czech, na Słowacji, w Chorwacji, Włoszech i Portugalii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!