| Autor: redakcja1

Monsanto skupi się na uprawie nasion konwencjonalnych zamiast GMO

W dniu 26 sierpnia 2013 roku w kwaterze głównej w St. Louis zarząd firmy Monsanto przedstawił oświadczenie w ramach, którego zawiesza starania o ekspansję produkcji GMO w Europie. Celem firmy ma natomiast być sprzedaż nasion konwencjonalnych oraz herbicydu Roundup – podaje FAMMU/FAPA.

Monsanto skupi się na uprawie nasion konwencjonalnych zamiast GMO
Dziewięć państw zakazało uprawy legalnej w Europie kukurydzy GMO MON810 i przede wszystkim ze względu na ograniczenie przestrzeni handlowej w Unii, w lipcu tego roku koncern zapowiedział wycofanie wszystkich oczekujących wniosków o pozwolenie na uprawę nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych roślin na terenie Wspólnoty.
 
Przedsiębiorstwo zaczęło wycofywać 4 zgłoszenia odmian GMO do uprawy: MON89034, NK603XMON810, MON89034x NK603, MON89034XMON88017. Ponadto firma ta zwiększyła udział w rynku we Francji, Niemczech i Włoszech. Jednakże nie wycofuje się ona z przedłużenia zezwolenia na uprawę MON810 oraz wspierania importu pasz GMO do Unii.
 
Natomiast w 2012 roku niemiecka firma biotechnologiczna BASF wstrzymała dalsze prace nad zmodyfikowanymi genetycznie odmianami roślin uprawnych w EU i przeniosła działalność do USA. Naukowcy widzą ogromny potencjał w rozwoju nasiennictwa GMO w kontroli zachwaszczenia oraz chorób roślin.
 
Z kolei do 2020 roku Monsanto zamierza skomercjalizować technologię „BioDirect”, która przez zakłócenie działania genów poprzez RNA, jest stosowana w wypadku roślin konwencjonalnych do kontroli populacji insektów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!