| Autor: redakcja1

SovEcon przewiduje spadek eksportu zbóż z Rosji

Według SovEcon, w lipcu i sierpniu 2015 roku eksport zbóż z Rosji może być mniejszy niż oczekiwano. Powodem są deszcze powodujące opóźnienia w żniwach – podaje FAMMU/FAPA.

SovEcon przewiduje spadek eksportu zbóż z Rosji

Zbiory zbóż w Rosji

Do tej pory Rosja zebrała 1,4 mln ton zbóż w stosunku do 3,5 mln ton w analogicznym czasie rok wcześniej z powodu obfitych opadów deszczu zanotowanych w południowych rejonach kraju pod koniec czerwca tego roku.

 

Zboża zostały zebrane z obszaru 378 tys. ha, co jest najgorszym wynikiem w okresie ostatnich trzech sezonów. Opóźnienia w żniwach mogą się jeszcze wzrosnąć, gdyż z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w wielu obszarach rolnicy nie mieli możliwości ich rozpocząć.
 

Plony zbóż są lepsze niż przed rokiem, a SovEcon ocenia je na 3,82 ton z ha w odniesieniu do 3,65 ton z ha rok wcześniej.

 

Pomimo aktualnych trudności w zbiorach zbóż z południowych rejonów kraju SovEcon nie skorygował wysokości przewidywanej produkcji zbożowej w 2015 r. Nadal przewidywania są wysokie, bo na poziomie 98 milionów ton. Prognozy zbiorów pszenicy w Rosji w tym sezonie wahają się od 57,9 mln ton (Reuters, Lanworth world crop estimates) do 55 mln ton (IGC).

Eksport zbóż z Rosji

Ucierpieć może też jakość ziarna. wywóz zbóż w lipcu br. może więc zmaleć do 2–2,5 mln ton, mniej w porównaniu do wcześniej oczekiwanych 2,8 mln ton. Z kolei sierpniowa wysyłka przewidywana jest na 3-3,5 mln ton w porównaniu do 3,8 mln ton oczekiwanych wcześniej.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!