| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.07.2015)

Bieżący tydzień przyniósł spadki notowań zbóż na Euronext. Kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała przez ostatni tydzień o 5,2% do 183,8 EUR/t, a pszenica w kontrakcie wrześniowym o 4% do 196,8 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.07.2015)

Notowania zbóż

Na kształtowanie się cen mogły mieć wpływ utrzymujące się optymistyczne prognozy dla krajów basenu Morza Czarnego i wysoka konkurencyjność pszenicy pochodzącej z tego regionu. W drugim w tym sezonie przetargu, egipski GASC zaakceptował oferty 180 tys. ton rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy miękkiej. Obniżki notowań pszenicy w UE mogły być też częściowo spowodowane spadkami na amerykańskich giełdach wraz ze wzrastającą dostępnością ziarna z nowych zbiorów.

 

Ponadto pomimo spodziewanych mniejszej produkcji zbożowej w odniesieniu do zeszłego sezonu, tegoroczne zbiory zbóż Wspólnoty nadal zapowiadają się relatywnie dobrze. Wcześniejsze susze i upały wpłynęły wprawdzie negatywnie na kondycję upraw, jednak nie na tyle by przekładać się na poważniejsze straty.

 

Zgoła odmiennie przedstawia się sytuacja na rynku amerykańskim. Tutaj w dalszym ciągu utrzymują się niesprzyjające warunki pogodowe w niektórych rejonach kluczowych dla upraw zbożowych. Poza tym za sprawą znacznego przyspieszenia tempa produkcji bioetanolu oraz utrzymującemu się wysokiemu eksportowi, przy czym dotychczasowa wysyłka kukurydzy osiągnęła już 46,2 mln ton, a rzeczywisty poziom zapasów kukurydzy na koniec sezonu może być mniejszy w stosunku do wcześniejszych przewidywań.


Notowania zbóż
 

Zwiększony wzrost oraz znaczny eksport kukurydzy w połączeniu z opóźnieniami w zasiewach przekładają się aktualnie na nieznaczne zwyżki notowań tego gatunku. Kukurydza w kontrakcie lipcowym na CBoT zdrożała przez ostatni tydzień o 1,8% do 165,8 USD/t. Poza tym analitycy spodziewają się spadku szacunków zbiorów kukurydzy w USA przez USDA w lipcowym wydaniu raportu prognostycznego.

 

W przypadku pszenicy odnotowuje się z kolei spadki cen. Pszenica SRW na CBoT w kontrakcie lipcowym kosztowała pod koniec tygodnia 210,3 USD/t, a więc o 2,6% mniej niż tydzień wcześniej. Ostatnie obniżki cen tego gatunku na amerykańskich giełdach są najprawdopodobniej głównie spowodowane nasilającą się presją podażową ziarna z nowych zbiorów, co jest naturalne w tym czasie.
 

Ceny zbóż
 

Zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej w 18 stanach, a zatem na 87% powierzchni upraw wyniosło 55% (stan na 5 lipca br.) w odniesieniu do średniej z ostatnich pięciu lat wynoszącej 59%. Postępy żniw są więc minimalnie wolniejsze niż zazwyczaj, ale takie opóźnienia nie dają jeszcze podstaw do niepokoju.

 

Poza tym notowane w tym tygodniu zniżki cen pszenicy mogły też częściowo wynikać ze słabych wyników w amerykańskim wywozie tego gatunku i niską konkurencyjnością w stosunku do ofert pozostałych dostawców (wyniki przetargu GASC).

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!