Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.07.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Bieżący tydzień przyniósł spadki notowań zbóż na Euronext. Kukurydza w kontrakcie...

Bieżący tydzień przyniósł spadki notowań zbóż na Euronext. Kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała przez ostatni tydzień o 5,2% do 183,8 EUR/t, a pszenica w kontrakcie wrześniowym o 4% do 196,8 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Na kształtowanie się cen mogły mieć wpływ utrzymujące się optymistyczne prognozy dla krajów basenu Morza Czarnego i wysoka konkurencyjność pszenicy pochodzącej z tego regionu. W drugim w tym sezonie przetargu, egipski GASC zaakceptował oferty 180 tys. ton rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy miękkiej. Obniżki notowań pszenicy w UE mogły być też częściowo spowodowane spadkami na amerykańskich giełdach wraz ze wzrastającą dostępnością ziarna z nowych zbiorów.

 

Ponadto pomimo spodziewanych mniejszej produkcji zbożowej w odniesieniu do zeszłego sezonu, tegoroczne zbiory zbóż Wspólnoty nadal zapowiadają się relatywnie dobrze. Wcześniejsze susze i upały wpłynęły wprawdzie negatywnie na kondycję upraw, jednak nie na tyle by przekładać się na poważniejsze straty.

 

Zgoła odmiennie przedstawia się sytuacja na rynku amerykańskim. Tutaj w dalszym ciągu utrzymują się niesprzyjające warunki pogodowe w niektórych rejonach kluczowych dla upraw zbożowych. Poza tym za sprawą znacznego przyspieszenia tempa produkcji bioetanolu oraz utrzymującemu się wysokiemu eksportowi, przy czym dotychczasowa wysyłka kukurydzy osiągnęła już 46,2 mln ton, a rzeczywisty poziom zapasów kukurydzy na koniec sezonu może być mniejszy w stosunku do wcześniejszych przewidywań.


Notowania zbóż
 

Zwiększony wzrost oraz znaczny eksport kukurydzy w połączeniu z opóźnieniami w zasiewach przekładają się aktualnie na nieznaczne zwyżki notowań tego gatunku. Kukurydza w kontrakcie lipcowym na CBoT zdrożała przez ostatni tydzień o 1,8% do 165,8 USD/t. Poza tym analitycy spodziewają się spadku szacunków zbiorów kukurydzy w USA przez USDA w lipcowym wydaniu raportu prognostycznego.

 

W przypadku pszenicy odnotowuje się z kolei spadki cen. Pszenica SRW na CBoT w kontrakcie lipcowym kosztowała pod koniec tygodnia 210,3 USD/t, a więc o 2,6% mniej niż tydzień wcześniej. Ostatnie obniżki cen tego gatunku na amerykańskich giełdach są najprawdopodobniej głównie spowodowane nasilającą się presją podażową ziarna z nowych zbiorów, co jest naturalne w tym czasie.
 

Ceny zbóż
 

Zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej w 18 stanach, a zatem na 87% powierzchni upraw wyniosło 55% (stan na 5 lipca br.) w odniesieniu do średniej z ostatnich pięciu lat wynoszącej 59%. Postępy żniw są więc minimalnie wolniejsze niż zazwyczaj, ale takie opóźnienia nie dają jeszcze podstaw do niepokoju.

 

Poza tym notowane w tym tygodniu zniżki cen pszenicy mogły też częściowo wynikać ze słabych wyników w amerykańskim wywozie tego gatunku i niską konkurencyjnością w stosunku do ofert pozostałych dostawców (wyniki przetargu GASC).

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl