| Autor: redakcja1

Na giełdach w miarę stabilnie (18-22.11.2013)

W tym tygodniu nie odnotowano większych wahań cen na europejskich giełdach. Na Matif pszenica w kontrakcie na styczeń 2014 podrożała o 0,7% do 206,8 EUR/tonę, a kukurydza – o 1,7% do 177,5 EUR/tonę. Nie było też większych ruchów cen na amerykańskich giełdach – podaje FAMMU/FAPA.

Na giełdach w miarę stabilnie (18-22.11.2013)
Na CBoT kukurydza w najbliższym kontrakcie staniała przez tydzień o 0,8% dochodząc do 166,5 USD/tonę, a pszenica umocniła wartość o 0,6% do 238,4 USD/tonę. Spadła cena pszenicy HRW i HRS na giełdach w Kansas i Minneapolis. HRW na KCBT w kontrakcie grudniowym potaniała o 1,2% do 255,3 USD/tonę, a HRS na MGE o 0,5% do 255,8 USD/tonę.
 
W listopadzie pojawił się raport prognostyczny USDA, w którym zwiększona została głównie prognoza globalnej produkcji kukurydzy. Tegoroczne zbiory w USA są rekordowo wysokie i wynoszą 355 mln ton. Obfitość kukurydzy po zbiorach doprowadziła do sporych zniżek notowań tego gatunku na amerykańskim rynku, co przełoży się na rynek światowy. Kukurydza na CBoT jest aktualnie najtańsza od 3 lat i nadal ma tendencję spadkową.
 
Natomiast scenariusze cenowe dla rynku pszenicy konsumpcyjnej są odmienne. Pomimo wystarczającej podaży, nie przewiduje się znacznego odbudowania zapasów tego gatunku w skali światowej. Utrzymywanie się cen pszenicy konsumpcyjnej na wysokim poziomie będzie wspierane przez kilka czynników takich jak: silne zapotrzebowanie ze strony importerów, zapowiadane i już prowadzone zakupy interwencyjne w krajach południowej Azji oraz w Rosji, nie najlepsze parametry jakościowe pszenicy u niektórych eksporterów oraz ostatnie doniesienia o niesprzyjającej pogodzie w Australii – jak pojawienie się mrozu i obfitych opady deszczu w niektórych rejonach kontynentu.
 
Kształtowanie się cen tego gatunku w najbliższych miesiącach będzie zależało od rzeczywistych wyników produkcji w krajach półkuli południowej oraz od informacji na temat stanu zasiewów pszenicy ozimej u kluczowych producentów i eksporterów. Niemniej jednak, następuje lekki spadek cen pszenicy konsumpcyjnej HRW w USA, co może być spowodowane dobrymi wiadomościami o kondycji pszenicy ozimej, przede wszystkim w stanie Kansas.
 
Również w Unii Europejskiej zasiewy ozimin przebiegają bez większych problemów. Tylko w Wielkiej Brytanii nastąpiło 20% zwiększenie areału pszenicy ozimej. Niestety w tym tygodniu pojawiły się jednak pewne niepokojące doniesienia z Francji. Obfite opady deszczu utrudniają dokończenie zasiewów ozimin. Jak na razie Strategie Grains w dalszym ciągu szacuje francuski obszar upraw pszenicy o 1% większy niż rok temu, ale zastrzega możliwość wprowadzenia negatywnych korekt. Zasiewy zbóż ozimych w Niemczech przebiegły bez zakłóceń i zostały już zakończone – zaznacza FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: