| Autor: redakcja1

Na razie nie widać przyspieszenia w unijnym eksporcie pszenicy

Na początku sezonu 2021/22 (zaczął się w lipcu 2021) kraje Unii Europejskiej intensywnie eksportowały pszenicę. Dużo wyższe od średniej tempo eksportu zawdzięczaliśmy rekordowym zbiorom w Rumunii i Bułgarii, ale też doskonałej lokalizacji tych krajów.

Na razie nie widać przyspieszenia w unijnym eksporcie pszenicy
Kraje te odpowiadały przez dłuższy czas za połowę unijnego eksportu pszenicy. O ile Bułgaria została w miarę szybko wyprzedzona przez Francję, a następnie Niemcy, to Rumunia pierwsze miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej straciła dopiero w styczniu 2022.
Doskonałe początkowo tempo eksportu mocno zwolniło na początku II połowy sezonu 2021/22, czyli od początku tego roku.
Według danych KE kraje UE wyeksportowały od początku sezonu 16,92 mln ton pszenicy miękkiej, tylko 4% powyżej wyniku z analogicznego okresu sprzed roku. Od początku stycznia 2022 do 6-go lutego unijny eksport tego zboża skurczył się do tylko 1,26 mln ton. Spowolnienie eksportu jest efektem olbrzymiej konkurencji na tym rynku po rekordowych zbiorach na Ukrainie, ale też w Australii i w Argentynie.

Unijny eksport pszenicy często przegrywa z tańszymi dostawami z Ukrainy, która wyprzedza minimalnie UE z wynikiem przekraczającym już 17 mln ton pszenicy (+33% r/r).

Sytuacja powinna się zmienić w kolejnych miesiącach w miarę wyczerpywania się ukraińskich zasobów. Przypominam, że najnowsza prognoza USDA zakłada, że UE wyeksportuje w tym sezonie 37,5 mln ton pszenicy (razem) w porównaniu do 24 mln ton ukraińskiego eksportu tego zboża.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

W rankingu eksporterów pszenicy miękkiej Francja wyprzedza teraz Rumunię, osiągając udział w całym eksporcie na poziomie 29,4% (4,97 mln ton) w porównaniu do 27,4% (4,64 mln ton) w przypadku Rumunii. Kolejne 1,98 mln ton wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton - Bułgaria. Polska z wynikiem 0,93 mln ton (5,5% udział) wyprzedzana jest jeszcze minimalnie przez Litwę i Łotwę.
 
Warto zauważyć, że polski eksport pszenicy poza UE (0,93 mln ton) spadł w pierwszych 32 tygodniach obecnego sezonu aż o 50% w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2020/21.

Kierunku eksportu:
Chiny awansowały na drugie miejsce wśród odbiorców unijnej pszenicy
Największym odbiorcą unijnej pszenicy w tym sezonie jest Algieria, która kupiła 2,577 mln ton tego zboża, ale dostawy do tego kraju są o prawie 1/4 mniejsze niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21.
Drugie miejsce w śród adresatów unijnych dostaw pszenicy zajmują Chiny (1,644 mln ton), które minimalnie wyprzedzają Egipt (1,641 mln ton), a następnie Nigeria (1,29 mln ton).
 
Eksport wszystkich zbóż jest na razie o 13% większy niż przed rokiem, głównie dzięki kukurydzy.


 


Tagi:
źródło: