| Autor: redakcja1

Na unijnych giełdach stabilnie (16-20.06.2014)

Koniec zeszłego tygodnia nie przyniósł znacznych spadków notowań zbóż na unijnych lub światowym giełdach – podaje FAMMU/FAPA.

Na unijnych giełdach stabilnie (16-20.06.2014)
Wahania cen były nieznaczne i w niektórych przypadkach w skali tygodnia odnotowano nawet minimalne wzrosty. Wydaje się, że rynek oczekiwał na pojawienie się najnowszych prognoz, w tym przede wszystkim tych związanych z rynkiem rynku unijnym. W związku z tym, pod koniec zeszłego tygodnia pszenica na Matif w kontrakcie listopadowym kosztowała o 0,3% więcej niż przed tygodniem, czyli 188,3 EUR/t, a notowania kukurydzy w kontrakcie sierpniowym zmalały się o 0,1% do 176 EUR/t.
Natomiast na CBoT koniec zeszłego tygodnia przyniósł nieznaczne wzrosty zwyżki. Pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 218,1 USD/t, a więc była o 1,4% droższa niż przed tygodniem, a kukurydza – 177,4 USD/t, czyli o 1,5% powyżej notowań z końca poprzedniego tygodnia.
 
Ukazały się najnowsze prognozy zbiorów zbóż w UE. Według Coceral, tegoroczna produkcja zbożowa zwiększy się do 302 mln ton w stosunku do blisko 301 mln ton rok temu. Natomiast Strategie Grains podało szacunki w wysokości 300,7 mln ton. Optymistyczne przewidywania powinny znaleźć już wkrótce odzwierciedlenie w pogłębieniu się spadkowej tendencji cen zbóż. Wpływać na to będzie poza tym coraz większa dostępność ziarna wraz z postępującymi żniwami na półkuli północnej oraz zaostrzającą się konkurencja pośród eksporterów o dostawy na kluczowe rynki zbytu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!