| Autor: mikolaj

Kapitał spekulacyjny wstrzymuje się z grą na spadki cen zbóż

Z danych CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission) opublikowanych w piątek, wynika że inwestorzy finansowi (Managed Money) w tygodniu kończącym się 11 października (wtorek) kupowali netto kontrakty futures na kukurydzę, pszenicę i soję.

Kapitał spekulacyjny wstrzymuje się z grą na spadki cen zbóż
W pszenicy SRW w Chicago, fundusze hedgingowe w analizowanym tygodniu zmniejszyły pozycję krótką netto o 16.012 kontraktów do 135.406 kontraktów, z rekordowego poziomu 151.418 kontraktów - tydzień wcześniej. Odkupowanie kontraktów na pszenicę miało miejsce także w końcówce ubiegłego tygodnia.

Pretekstem do realizacji zysków stały się wzmożone zakupy pszenicy (też kukurydzy) przez największych importerów (Egipt, Algieria, Arabia Saudyjska). W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, redukowanie krótkich pozycji może trwać nadal, tym bardziej, że zbliżająca się zima wniesie na rynek sporo niepewności pogodowej (premia za ryzyko klimatyczne).

W kukurydzy w Chicago, fundusze hedgingowe zredukowały swoją krótką pozycję netto (kupiły) o blisko 32 tys. kontraktów, do nadal krótkiej pozycji netto w rozmiarze blisko 131 tys. kontraktów. Silna sprzedaż eksportowa równoważy presję trwających rekordowych zbiorów. We wrześniu wysyłki eksportowe amerykańskiej kukurydzy osiągnęły poziom najwyższy od 20 lat. Silny popyt na amerykańską kukurydzę utrzymuje się także ze strony przemysłu biopaliwowego. Wraz z drożejącą ropą wzrosły marże uzyskiwane z produkcji etanolu.

W przeciwieństwie do zbóż, kapitał spekulacyjny zajmuje długą pozycję netto w soi. Była ona redukowana przez kilka poprzedzających tygodni, jednak w tygodniu raportowanym przewagę zdobyli kupujący. W konsekwencji pozycja długa netto wzrosła o blisko 8 tys. kontraktów do 73 tys. kontraktów. W USA trwają zbiory soi, doniesienia z pól mówią o rekordowej wydajności. W najnowszym raporcie USDA podniósł swoje i tak już rekordowe prognozy zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych i w skali globalnej. Po raz pierwszy prognoza na sezon 2016/17 pokazała przewagę światowej produkcji soi nad jej zużyciem i w konsekwencji wzrost zapasów. Z drugiej jednak strony utrzymuje się silny popyt eksportowy na amerykańską soję, a droga ropa utrzymuje wysokie ceny oleju sojowego.

Wspomniany raport CFTC potwierdza także spekulacyjny charakter wzrostów cen ropy naftowej. Fundusze hedgingowe kupiły netto w ciągu tygodnia ponad 33 tys. kontraktów na ropę WTI, zwiększając zaangażowanie w grę na wzrosty (pozycja długa netto) do blisko 290 tys. kontraktów.

Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 11 października 2016, (zmiana tygodniowa):
  • Chicago kukurydza: -130.973 (+31.885);
  • Chicago pszenica (SRW): -135.406 (+16.012);
  • Chicago soja: +73.069 (+7.903);
  • Chicago śruta sojowa: +12.518 (-2.310);
  • Chicago olej sojowy: +81.809 (-10.932);
Nowy York ropa WTI: +287.942 (+33.439).

(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.



Tagi:
źródło: