Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kapitał spekulacyjny wstrzymuje się z grą na spadki cen zbóż

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z danych CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission) opublikowanych w piątek, wynika że...

Z danych CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission) opublikowanych w piątek, wynika że inwestorzy finansowi (Managed Money) w tygodniu kończącym się 11 października (wtorek) kupowali netto kontrakty futures na kukurydzę, pszenicę i soję.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W pszenicy SRW w Chicago, fundusze hedgingowe w analizowanym tygodniu zmniejszyły pozycję krótką netto o 16.012 kontraktów do 135.406 kontraktów, z rekordowego poziomu 151.418 kontraktów - tydzień wcześniej. Odkupowanie kontraktów na pszenicę miało miejsce także w końcówce ubiegłego tygodnia.

Pretekstem do realizacji zysków stały się wzmożone zakupy pszenicy (też kukurydzy) przez największych importerów (Egipt, Algieria, Arabia Saudyjska). W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, redukowanie krótkich pozycji może trwać nadal, tym bardziej, że zbliżająca się zima wniesie na rynek sporo niepewności pogodowej (premia za ryzyko klimatyczne).

W kukurydzy w Chicago, fundusze hedgingowe zredukowały swoją krótką pozycję netto (kupiły) o blisko 32 tys. kontraktów, do nadal krótkiej pozycji netto w rozmiarze blisko 131 tys. kontraktów. Silna sprzedaż eksportowa równoważy presję trwających rekordowych zbiorów. We wrześniu wysyłki eksportowe amerykańskiej kukurydzy osiągnęły poziom najwyższy od 20 lat. Silny popyt na amerykańską kukurydzę utrzymuje się także ze strony przemysłu biopaliwowego. Wraz z drożejącą ropą wzrosły marże uzyskiwane z produkcji etanolu.

W przeciwieństwie do zbóż, kapitał spekulacyjny zajmuje długą pozycję netto w soi. Była ona redukowana przez kilka poprzedzających tygodni, jednak w tygodniu raportowanym przewagę zdobyli kupujący. W konsekwencji pozycja długa netto wzrosła o blisko 8 tys. kontraktów do 73 tys. kontraktów. W USA trwają zbiory soi, doniesienia z pól mówią o rekordowej wydajności. W najnowszym raporcie USDA podniósł swoje i tak już rekordowe prognozy zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych i w skali globalnej. Po raz pierwszy prognoza na sezon 2016/17 pokazała przewagę światowej produkcji soi nad jej zużyciem i w konsekwencji wzrost zapasów. Z drugiej jednak strony utrzymuje się silny popyt eksportowy na amerykańską soję, a droga ropa utrzymuje wysokie ceny oleju sojowego.

Wspomniany raport CFTC potwierdza także spekulacyjny charakter wzrostów cen ropy naftowej. Fundusze hedgingowe kupiły netto w ciągu tygodnia ponad 33 tys. kontraktów na ropę WTI, zwiększając zaangażowanie w grę na wzrosty (pozycja długa netto) do blisko 290 tys. kontraktów.

Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 11 października 2016, (zmiana tygodniowa):
 • Chicago kukurydza: -130.973 (+31.885);
 • Chicago pszenica (SRW): -135.406 (+16.012);
 • Chicago soja: +73.069 (+7.903);
 • Chicago śruta sojowa: +12.518 (-2.310);
 • Chicago olej sojowy: +81.809 (-10.932);
Nowy York ropa WTI: +287.942 (+33.439).

(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny eksport zbóż maleje
 • Unijny eksport zbóż maleje

  W tygodniu 7-13.02.2018 wyeksportowano poza UE tylko 81,9 tys. ton pszenicy miękkiej, 9,9 tys. ton mąki pszennej w ekwiwalencie ziarna, 27,9 tys. ton pszenicy durum, 116,8 tys. ton jęczmienia, 40,2...
 • Zimowe prace w lesie
 • Zimowe prace w lesie

  Wydawałoby się, że las zapadł w twardy, zimowy sen. Otóż nic bardziej mylnego, tętni życiem, a leśnicy mają ręce pełne roboty.
 • Niskie, ale stabilne ceny zbóż w 2017 roku
 • Niskie, ale stabilne ceny zbóż w 2017 roku

  2017 rok był już trzecim z rzędu charakteryzującym się relatywnie niskimi, choć wyższymi niż rok wcześniej, cenami skupu zbóż. Jest to w dużym stopniu związane z dużą podażą ziarna na...
 • Postęp w uprawie pszenicy
 • Postęp w uprawie pszenicy

  W naszym regionie pszenica jest gatunkiem o podstawowym znaczeniu w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W Polsce areał jej uprawy stanowi 25% powierzchni przeznaczanej pod zasiewy zbóż i...
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE

  Z analizy danych obejmujących okres od 12 do 18 czerwca 2017 r. wynika, iż ceny polskiej pszenicy, jęczmienia paszowego i kukurydzy były wyższe od przeciętnych cen we Wspólnocie.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl