| Autor: redakcja1

Ostatnie prognozy USDA dla światowego rynku zbóż

Lutowa prognoza przyniosła nieco mniej korzystny, niż miesiąc wcześniej, obraz globalnego rynku zbóż. Minimalne cięcia produkcji dotyczyły pszenicy i kukurydzy. Jednocześnie Amerykanie dokonali większych korekt w dół oczekiwanej produkcji soi w Ameryce Południowej.

Ostatnie prognozy USDA dla światowego rynku zbóż
W stosunku do styczniowego raportu spadła o trochę ponad 4 mln ton światowa produkcja zbóż w tym sezonie do nadal rekordowych 2784,1 mln ton. W mniejszym zakresie obniżona została konsumpcja. Przełożyło się na niższe niż w styczniu prognozy zapasów zbóż na koniec obecnego sezonu.

Wspomniane zapasy prognozowane są teraz na 791,5 mln ton, w porównaniu do 797,6 mln ton - sezon wcześniej i aż 814,9 mln ton w sezonie 2019/20.

Kukurydza:

Tym razem USDA nie dokonał żadnych zmian w krajowym bilansie kukurydzy.

W skali globalnej prognoza zbiorów kukurydzy spadła o niespełna 1,6 mln ton do 1205,4 mln ton (nadal rekord). Najważniejsza aktualizacja, to obniżenie o skromne 1 mln ton  (do 114 mln ton) brazylijskiej produkcji kukurydzy. Zbiory w Argentynie pozostawiono na poziomie 54 mln ton. Światowe spożycie kukurydzy szacowane jest na również rekordowe 1195,2 mln ton (- 1 mln ton od stycznia).

Oczekiwane światowe zapasy kukurydzy na koniec sezonu obniżone zostały o niespełna 1 mln ton do 302,2 mln ton, ale wciąż powinny być o 3,5% wyższe niż w sezonie 2020/21.

Pszenica:

W bilansie USA obniżony został lekko eksport (-0,4 mln ton) i tylko symbolicznie konsumpcja pszenicy (m/m), co skutkowało korektą w górę o 0,5 mln ton (do 17,6 mln ton) amerykańskich zapasów na koniec tego sezonu. Nadal jednak zaktualizowane zapasy będą  o blisko 1/4 niższe w porównaniu z poprzednim sezonem.

Światowy bilans pszenicy pogorszył się w lutowej prognozie USDA. Korekta w dół globalnej produkcji pszenicy wyniosła 2,2 mln ton do nadal rekordowych 776,4 mln ton. Warto przypomnieć, że w poprzednich dwóch prognozach (grudzień i styczeń) podniesiono łącznie produkcję pszenicy o 3,2 mln ton. Jednocześnie o 0,6 mln ton podwyższona została konsumpcja (do 788,1 mln ton - rekord). Stąd o 1,7 mln ton, do 278,2 mln ton, obniżono oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy pszenicy. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będą one o 4,0% (-11,7 mln ton) niższe niż na zakończenie minionego sezonu. Spadek zapasów (r/r) dotyczyć będzie największych eksporterów pszenicy.


Tagi:
źródło: