| Autor: redakcja1

Perspektywy dla rynku kukurydzy w sezonie 2014/2015

Prognozy globalnej produkcji kukurydzy są bardzo optymistyczne. W raporcie z 31 lipca 2014 roku IGC podniosła szacowane zbiory tego gatunku o 6 mln ton do 969 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Perspektywy dla rynku kukurydzy w sezonie 2014/2015
Wysoka ma być głównie produkcja kukurydzy w USA, którą IGC przewiduje na 353 mln ton. Oznaczałoby to poziom produkcji zbliżony do ubiegłorocznego rekordu. W połączeniu z wysokimi zapasami początkowymi światowy bilans kukurydzy w sezonie 2014/2015 staje się bardzo „ciężki”.
 
Nadzwyczajnie dobre prognozy dla półkuli północnej, w tym szczególnie dla USA, powodują pogłębianie się trendu zniżkowego cen. Niestety wszystko wskazuje na to, że będzie to bardzo trudny sezon dla producentów. Hodowcy i producenci bioetanolu będą z kolei korzystać z taniego surowca.
 
Prawdopodobieństwo następnych spadków cen kukurydzy jest bardzo wysokie. Unia Europejska w reakcji na obecną sytuację na tym rynku od połowy lipca zdecydowała się na powrót do ceł w imporcie tego ziarna na obszar Wspólnoty po czterech latach obowiązywania zerowych stawek celnych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!