| Autor: redakcja1

Pierwsze 6 miesięcy tego sezonu były rekordowe pod względem eksportu zbóż z Rosji

Od początku obecnego sezonu Rosjanie wyeksportowali ponad 30 mln ton zbóż, ustanawiając nowy rekord działalności eksportowej w pierwszej połowie sezonu. W ubiegłym roku wartość ta wyniosła 25 mln ton, wobec 29 mln ton w I połowie sezonu 2018/19 (poprzedni rekord). Silny popyt na rosyjską pszenicę wywindował ceny krajowe na 6-letnie maksima i zmusił władze do wprowadzenia ograniczeń w eksporcie.

Pierwsze 6 miesięcy tego sezonu były rekordowe pod względem eksportu zbóż z Rosji
Rząd Federacji Rosyjskiej ustanowił na okres od 15 lutego do 30 czerwca 2021 r. kontyngent taryfowy na eksport zboża oraz cło eksportowe na pszenicę. Kontyngent taryfowy na wywóz pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy wynosi 17,5 mln ton i zostanie rozłożony na eksporterów na podstawie historycznej. Cło wywozowe na pszenicę w ramach kontyngentu wynosi 25 euro / t i jest zerowe dla innych zbóż, a dostawy przekraczające tę kwotę będą obciążone cłem w wysokości 50% wartości celnej eksportowanych produktów, ale nie mniej niż 100 euro / t.
 
W I połowie obecnego sezonu eksport zbóż z Ukrainy zmniejszył się. Nasz wschodni sąsiad wyeksportował (w okresie lipiec - grudzień 2020) 25,93 mln ton zbóż i roślin strączkowych, czyli o 4,47 mln ton mniej niż rok wcześniej w ty,m samum czasie. W eksporcie przeważała pszenica z wynikiem 12,48 mln ton (-2,24 mln ton r/r) i kukurydza - 9,29 mln ton (-2,32 mln ton r/r).
 
Według prognoz USDA w całym sezonie 2020/21 Rosja i Ukraina odpowiadać będą z 1/4 światowego eksportu kukurydzy i 30% w przypadku pszenicy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!