| Autor: redakcja1

Unijny eksport zbóż większy niż zakładano

Francuska firma analityczna Strategie Grains sporo zwiększyła przewidywania unijnej wysyłki pszenicy miękkiej w sezonie 2016/2017 z uwagi na oczekiwany wzrost eksportu.

Unijny eksport zbóż większy niż zakładano

Eksport zbóż z UE

W lutowym raporcie SG dokonano korekty wcześniejszej prognozy eksportu zbóż z UE w nadchodzącym sezonie handlowym – o 1,7 mln ton do 30,6 mln ton. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, poziom sprzedaży zagranicznej o 2,3 mln ton przewyższa również prognozę w sezonie 2014/2015.
 
Przyczyną korekty jest spodziewana zniżka dostaw z krajów rejonu Morza Czarnego, jak i oczekiwane osłabienie konkurencji ze strony pozostałych czołowych dostawców, z wykluczeniem USA. Dzięki temu przewidywania unijnych zapasów pszenicy na koniec sezonu 2016/2017 została zmniejszona o 3,9 mln ton do 13,3 mln ton.
 
Francuscy analitycy skorygowali w górę też przewidywania unijnego wywozu pszenicy miękkiej w tym sezonie z poprzednich 28,1 mln ton do 28,3 mln ton. Pomimo to szacowany poziom zapasów na koniec sezonu będzie nadal wysoki.
 
Nieznacznej dodatniej korekty dokonano również w prognozie eksportu pszenicy z UE w tym sezonie uwzględniający wzrost dostaw z krajów bałtyckich, częściowo rekompensujący niższy eksport z Francji i Niemiec.Tagi:
źródło: