| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (10-14.10.2016)

W tym tygodniu na giełdach przeważały zwyżki notowań. Kukurydza na Euronext w kontrakcie listopadowym kosztowała pod koniec tygodnia 158,3 EUR/tonę, a zatem mniej o 0,8% niż tydzień wcześniej, z kolei pszenica w kontrakcie grudniowym 161,3 EUR/tonę, czyli więcej o 1,9% niż przed tygodniem.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (10-14.10.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Analitycy FAMMU/FAPA podają, że wspierająco na ceny w ujęciu globalnym podziałał wzmożony popyt na pszenicę ze strony importerów. Syria, za pośrednictwem rządowej agencji ds. zaopatrzenia Hoboob, dokonała transakcji zakupu 1 miliona ton rosyjskiej pszenicy i tym samym pokryje potrzeby w obszarach kontrolowanych przez rząd na rok. Cena rosyjskiej pszenicy w tym kontrakcie ukształtowała się na poziomie 168 USD/tonę, czyli w przeliczeniu 152 EUR/tonę. Damaszek subsydiuje dostawy pieczywa dla ludności mieszkającej w kontrolowanych rejonach. Jak informuje agencja Reutera, Rosja rozważa dodatkową pomoc humanitarną dla Syrii w wysokości 100 tys. ton ziarna. Kraj ten niestety doświadczył skutków działań wojennych i niekorzystnych warunków pogodowych, zbierając tylko 1,3 mln ton ziarna, co daje około połowy zeszłorocznej produkcji.

 

Ponadto Arabia Saudyjska zakupiła 595 tys. ton pszenicy o jakości HRW, która może zostać dostarczona przez Niemcy. Co więcej, w tym tygodniu egipski importer rządowy GASC zakupił 180 tys. ton pszenicy pochodzącej z basenu Morza Czarnego – z Rumunii (120 tys. ton) i z Rosji (60 tys. ton).

 

Poza wzmożonym zapotrzebowaniem ze strony importerów jako przyczynę ostatnich wzrostów podaje się również wykup krótkich pozycji przez fundusze na CBoT, dotyczyło to w szczególności pszenicy. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na chicagowskiej giełdzie wyniosły pod koniec tygodnia 137,6 USD/tonę, a więc wzrost o 2,6% w ujęciu tygodniowym, a pszenicy w kontrakcie grudniowym 152,9 USD/tonę, czyli o 5,1% więcej niż w zeszłym tygodniu. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!