| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (12-16.09.2016)

W tym tygodniu notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na Euronext zmalały o 0,8% do 158,5 EUR/t. Podobnie nieznaczne zniżki notowań wystąpiły w odniesieniu do kukurydzy w kontrakcie listopadowym – o 0,6% do 160 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (12-16.09.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Analitycy FAMMU/FAPA podają, że pomimo negatywnych korekt oceny tegorocznej produkcji zbożowej w Unii (prognozy SG) ceny utrzymują się na niskim poziomie, co związane jest ze zwiększającą się presją podażową w skali światowej. Rośnie dostępność ziarna z nowych zbiorów co wywiera wpływ na kształtowanie się cen. Trendy globalne i ostra konkurencja w eksporcie także działają na ceny na rynku unijnym.
 
W tym tygodniu Strategie Grains podało przewidywania zbiorów zbóż w UE. Ocena unijnej produkcji pszenicy miękkiej została zmniejszona o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% poniżej ubiegłorocznego wyniku. Największym powodem korekty są efekty niesprzyjających warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a przede wszystkim we Francji. Nie najlepsza jest także jakość ziarna. Natomiast susza i upały występujące w niektórych krajach, a w szczególności we Francji w ostatnich kilku tygodniach wpłynęły na negatywną korektę prognoz produkcji kukurydzy. SG zmniejszył wcześniejsze przewidywania o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton, tj. o 4% więcej niż przed rokiem.
 
W USA zaczęły się żniwa kukurydzy. Do 11 września br. zebrano ziarno z 5% plantacji, w stosunku do 7% w tym samym okresie sezon wcześniej. Dojrzałość została osiągnięta w przypadku 33% upraw względem 18% w poprzednim tygodniu i 32% w porównywalnym okresie sezon wcześniej. Kondycja amerykańskiej kukurydzy jest nadal dobra. W omawianym tygodniu stan 74% plantacji oszacowano jako dobry i bardzo dobry.
 
W Stanach utrzymuje się wysokie tempo produkcji bioetanolu. W tygodniu kończącym się 9 września br. dzienna produkcja tego biopaliwa wynosiła 1 004 tys. baryłek wobec 998 tys. baryłek w poprzednim tygodniu. Zapasy osiągnęły w tym czasie 20,21 mln baryłek. Pod koniec tygodnia notowania bioetanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,408 USD za galon amerykański.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!