| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (13-17.03.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na majowym przez tydzień straciła wartość o 1,1% do 172,5 Euro/t, a przez 2 tyg. o 2,7%.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (13-17.03.2017)

Notowania zbóż

Zniżka notowań na najbliższy termin odzwierciedlał obawy o pogorszenie konkurencyjności eksportu pszenicy z UE za sprawą umocnienia Euro względem dolara amerykańskiego, gdyż w czwartek Euro umocniło się wobec dolara najbardziej od 5 tygodni. W Egipcie amerykańska pszenica na środowym przetargu miała już najlepszą cenę ofertową Fob, jakkolwiek do transakcji nie doszło. Czynniki fundamentalne pozostają mocne, a przewidywania letnich zbiory w Unii jest dobra.
 
Ostatnio SG minimalnie podniosła szacunki zbiorów pszenicy miękkiej, które powinny być 6% większe niż rok wcześniej m. in. dzięki do tej pory sprzyjającej wegetacji aurze. W Niemczech zbiory pszenicy mają zwiększyć się o 2,2% do 25,13 mln ton. Notowania giełdowe wpłynęły też na zniżki cen zbóż na rynku rzeczywistym.
 
Według FAMMU/FAPA, importerzy są zainteresowani zakupami pszenicy z UE, w tym Algieria sprowadziła 480 tys. ton pszenicy miękkiej z dostawą na maj w cenie 204-206 USD/t CIF, a Arabia Saudyjska otworzyła przetarg na zakup 1,5 mln ton jęczmienia paszowego na maj/czerwiec. Aktualnie pszenica ma wsparcie z powodu popytu eksportowego, jednak w dalszej perspektywie osłabienie eksportu oraz nadchodzące zbiory w UE mogą zepchnąć ceny na mniejszy pułap.
 
Notowania pszenicy w Chicago na maj br. przez tydzień zmniejszyły wartość z 163,1 USD/t do 160,2 USD/t mimo wzrostu nadziei na aktywizację wywozu. Przeważyły jednak realne wyniki eksportu amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu, które znalazły się sporo poniżej oczekiwań handlowców. Należy dodać, że w ostatnim, miesięcznym raporcie z 9 marca br. USDA podniosło prognozy globalnych zbiorów pszenicy w tym sezonie o 2,8 mln ton do 751,1 mln ton względem 735,3 mln ton sezon wcześniej. Wzrosły również oceny zbiorów dla innych zbóż, a szacunki ich sumarycznej światowej podaży zwiększyły o 15 mln ton. Zatem silne czynniki fundamentalne uległy jeszcze wzmocnieniu.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na czerwiec przez tydzień potaniała o 1,3% do 171,8 Euro/t i z 177 Euro/t przed 2 tygodniami pociągnięta w dół nastrojami na europejskim rynku zbóż. W Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie majowym straciła na wartości z 144,5 do 144,1 USD/t. W środę kukurydza za oceanem odbiła się z poziomu najniższego od 1,5 miesiąca pod wpływem wzrostu popytu eksportowego.


Tagi:
źródło: