Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (13-17.03.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na majowym przez tydzień straciła...

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na majowym przez tydzień straciła wartość o 1,1% do 172,5 Euro/t, a przez 2 tyg. o 2,7%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Zniżka notowań na najbliższy termin odzwierciedlał obawy o pogorszenie konkurencyjności eksportu pszenicy z UE za sprawą umocnienia Euro względem dolara amerykańskiego, gdyż w czwartek Euro umocniło się wobec dolara najbardziej od 5 tygodni. W Egipcie amerykańska pszenica na środowym przetargu miała już najlepszą cenę ofertową Fob, jakkolwiek do transakcji nie doszło. Czynniki fundamentalne pozostają mocne, a przewidywania letnich zbiory w Unii jest dobra.
 
Ostatnio SG minimalnie podniosła szacunki zbiorów pszenicy miękkiej, które powinny być 6% większe niż rok wcześniej m. in. dzięki do tej pory sprzyjającej wegetacji aurze. W Niemczech zbiory pszenicy mają zwiększyć się o 2,2% do 25,13 mln ton. Notowania giełdowe wpłynęły też na zniżki cen zbóż na rynku rzeczywistym.
 
Według FAMMU/FAPA, importerzy są zainteresowani zakupami pszenicy z UE, w tym Algieria sprowadziła 480 tys. ton pszenicy miękkiej z dostawą na maj w cenie 204-206 USD/t CIF, a Arabia Saudyjska otworzyła przetarg na zakup 1,5 mln ton jęczmienia paszowego na maj/czerwiec. Aktualnie pszenica ma wsparcie z powodu popytu eksportowego, jednak w dalszej perspektywie osłabienie eksportu oraz nadchodzące zbiory w UE mogą zepchnąć ceny na mniejszy pułap.
 
Notowania pszenicy w Chicago na maj br. przez tydzień zmniejszyły wartość z 163,1 USD/t do 160,2 USD/t mimo wzrostu nadziei na aktywizację wywozu. Przeważyły jednak realne wyniki eksportu amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu, które znalazły się sporo poniżej oczekiwań handlowców. Należy dodać, że w ostatnim, miesięcznym raporcie z 9 marca br. USDA podniosło prognozy globalnych zbiorów pszenicy w tym sezonie o 2,8 mln ton do 751,1 mln ton względem 735,3 mln ton sezon wcześniej. Wzrosły również oceny zbiorów dla innych zbóż, a szacunki ich sumarycznej światowej podaży zwiększyły o 15 mln ton. Zatem silne czynniki fundamentalne uległy jeszcze wzmocnieniu.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na czerwiec przez tydzień potaniała o 1,3% do 171,8 Euro/t i z 177 Euro/t przed 2 tygodniami pociągnięta w dół nastrojami na europejskim rynku zbóż. W Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie majowym straciła na wartości z 144,5 do 144,1 USD/t. W środę kukurydza za oceanem odbiła się z poziomu najniższego od 1,5 miesiąca pod wpływem wzrostu popytu eksportowego.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl