Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (17-21.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na Euronext w skali tygodnia...

Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na Euronext w skali tygodnia umocniły się o 0,8% do 162,3 EUR/t, a kukurydzy w kontrakcie listopadowym o 0,3% do 158,8 EUR/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania pszenicy i kukurydzy

W omawianym czasie Strategie Grains zmniejszył po raz kolejny przewidywania tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w UE – w sumie o 600 tys. ton do 135,8 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% mniejsze w stosunku do zeszłorocznego wyniku. Nieznacznych dodatnich korekt dokonano z kolei w ocenie unijnej produkcji kukurydzy – o 0,5 mln ton do 59,8 mln ton. Unijny eksport spowalnia, co najprawdopodobniej jest spowodowane ostrą konkurencją o kluczowe rynku zbytu. W tym tygodniu wydano licencje na wywóz zaledwie 209 tys. ton pszenicy zwyczajnej.
 
Zdaniem analityków FAMMU/FAPA, kraje basenu Morza Czarnego umacniają swoją pozycję w światowym eksporcie. Potwierdzają się prognozy rekordowych zbiorów zbóż w Rosji – 120 mln ton w wadze brutto, tj. przed suszeniem i czyszczeniem. Także Ukraina odnotowała wyjątkowy urodzaj zbóż, przewidywany na 64 mln ton. Pod koniec tygodnia egipski GASC w ramach przetargu po raz kolejny zakupił rosyjską pszenicę. Tym razem było to 120 tys. ton ziarna po średniej cenie 179,7 USD/t na bazie fob.
 
Na CBOT w tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych również nie wykazywały się dużą zmiennością. Pszenica w kontrakcie grudniowym kosztowała 153,2 USD/t, czyli to tylko o 0,2% więcej niż pod koniec zeszłego tygodnia, a kukurydza w najbliższym kontrakcie o 0,4% do 138,2 USD/tonę. Ceny zbóż są więc stabilne, choć w dalszym ciągu poruszają się w trendzie bocznym.
 
W Stanach Zjednoczonych postępują żniwa kukurydzy. Stan upraw jest nadal dobry. Pomimo ostatnich ujemnych korekt – stosunkowo jednak niewielkich – tegoroczne zbiory kukurydzy zapowiadają się na rekordowo wysokim poziomie. Wraz ze zwiększającą się dostępnością kukurydzy z nowych zbiorów należy spodziewać się nasilającej się presji na spadek cen, co może być widoczne w całym segmencie paszowym.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl