| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (17-21.10.2016)

Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na Euronext w skali tygodnia umocniły się o 0,8% do 162,3 EUR/t, a kukurydzy w kontrakcie listopadowym o 0,3% do 158,8 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (17-21.10.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

W omawianym czasie Strategie Grains zmniejszył po raz kolejny przewidywania tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w UE – w sumie o 600 tys. ton do 135,8 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% mniejsze w stosunku do zeszłorocznego wyniku. Nieznacznych dodatnich korekt dokonano z kolei w ocenie unijnej produkcji kukurydzy – o 0,5 mln ton do 59,8 mln ton. Unijny eksport spowalnia, co najprawdopodobniej jest spowodowane ostrą konkurencją o kluczowe rynku zbytu. W tym tygodniu wydano licencje na wywóz zaledwie 209 tys. ton pszenicy zwyczajnej.
 
Zdaniem analityków FAMMU/FAPA, kraje basenu Morza Czarnego umacniają swoją pozycję w światowym eksporcie. Potwierdzają się prognozy rekordowych zbiorów zbóż w Rosji – 120 mln ton w wadze brutto, tj. przed suszeniem i czyszczeniem. Także Ukraina odnotowała wyjątkowy urodzaj zbóż, przewidywany na 64 mln ton. Pod koniec tygodnia egipski GASC w ramach przetargu po raz kolejny zakupił rosyjską pszenicę. Tym razem było to 120 tys. ton ziarna po średniej cenie 179,7 USD/t na bazie fob.
 
Na CBOT w tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych również nie wykazywały się dużą zmiennością. Pszenica w kontrakcie grudniowym kosztowała 153,2 USD/t, czyli to tylko o 0,2% więcej niż pod koniec zeszłego tygodnia, a kukurydza w najbliższym kontrakcie o 0,4% do 138,2 USD/tonę. Ceny zbóż są więc stabilne, choć w dalszym ciągu poruszają się w trendzie bocznym.
 
W Stanach Zjednoczonych postępują żniwa kukurydzy. Stan upraw jest nadal dobry. Pomimo ostatnich ujemnych korekt – stosunkowo jednak niewielkich – tegoroczne zbiory kukurydzy zapowiadają się na rekordowo wysokim poziomie. Wraz ze zwiększającą się dostępnością kukurydzy z nowych zbiorów należy spodziewać się nasilającej się presji na spadek cen, co może być widoczne w całym segmencie paszowym.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!