| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.07.2016)

W tym tygodniu wyraźnie umocniły się notowania pszenicy miękkiej w kontraktach terminowych na Euronext. W najbliższym kontrakcie tygodniowy zwyżka cen wyniosła 5,4% do 167 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.07.2016)
Notowania pszenicy i kukurydzy

Jak zauważają analitycy FAMMU/FAPA, aktualnie kilka czynników może wpływać na zwyżki notowań. W niektórych krajach Unii występują obawy o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów. Problem dotyczy głównie Francji. Szacunki wskazują również na spore pogorszenie plonowania i znacznie mniejsze zbiory niż przed rokiem.
 
Jak wynika z danych firmy analitycznej ODA, tegoroczne zbiory francuskiej pszenicy miękkiej wyniosą mniej niż 30 mln ton. Jeśli te zapowiedzi przewidywania się sprawdziły, to oznaczałoby to poziom zbiorów najmniejszy od 2003 roku. Dla porównania w 2015 roku Francja odnotowała rekordowe wyniki - 41 mln ton. Nieco bardziej optymistyczne prognozy podaje Agritel – mniej niż 32 mln ton. Są one formułowane w oparciu o przeprowadzane inspekcje kondycji upraw (crop tours). Również FranceAgriMer odnotował pogorszenie kondycji upraw pszenicy, tj. obniżka odsetka upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach - dobra i bardzo dobra z 49% do 42%.
 
Niepokoje związane z ewentualnym pogorszeniem jakości ziarna występują również w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim zawartości białka w ziarnie. Agritel podał prognozę zbiorów niemieckiej pszenicy w wysokości 26,03 mln ton, a więc to o 1,9% mniej niż rok wcześniej. Deszcze są również problemem dla Polski. Jak wynika z danych niektórych niezależnych analityków, tegoroczne zbiory tego gatunku mogą być nawet o 10% mniejsze niż w 2015 roku.
 
Następnym czynnikiem wspierającym ceny unijnej pszenicy jest jej zwiększony eksport. Od początku sezonu UE odnotowuje bardzo dobre wyniki wysyłki pszenicy miękkiej. Do tej pory (do 19 lipca br.) wydano licencje na sprzedaż zagraniczną 1,8 mln ton ziarna tego gatunku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: