Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (2-6.01.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Koniec grudnia ub.r. na rynku zbóż przebiegał w miarę spokojnie. Notowania pszenicy w...

Koniec grudnia ub.r. na rynku zbóż przebiegał w miarę spokojnie. Notowania pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext w pierwszym tygodniu nowego roku też nie wykazywały większych wahań.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Pod koniec pierwszego tygodnia stycznia br. kukurydza w kontrakcie marcowym kosztowała 169,5 EUR/t, a pszenica – 170 EUR/t. Słabsze euro przyniosło pewne wsparcie dla cen giełdowych, jednak przeważał ogólnie panujący okołoświąteczny spokój na rynku. Sytuacja podażowa na globalnym rynku zbożowym jest dalej „ciężka”.
 
Na początku stycznia br. notowania pszenicy na Euronext minimlanie się umocniły, na co wpływ miały takie czynniki jak: osłabienie euro wspierające eksport, ograniczone zasoby pszenicy wysokiej jakości we Francji oraz obawy o kondycję upraw ozimych – niskie temperatury i brak wystarczającej pokrywy śnieżnej chroniącej oziminy przed skutkami mrozu.
 
We Francji AGPM podała oszacowanie zeszłorocznych zbiorów kukurydzy w wysokości 12,3 mln ton, a więc to więcej niż szacunki FranceAgriMer oraz Agritel wynoszące 11,45 mln ton.
 
W Niemczech pszenica 12% białka z dostawą do Hamburga w styczniu była oferowana po cenie o 4,5 EUR wyższej w porównaniu z notowaniami na Euronext. Kupujący szukali niezmiennie ziarna w cenie o 3,5 EUR/t większej niż na paryskiej giełdzie.
 
W Polsce ceny proponowane przez eksporterów w zakupie pszenicy o zawartości 12,5% białka kształtowały się ostatnio w przedziale 730-735 PLN za tonę z dostawą do portów w styczniu br., a zatem bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem.
 
Według FAMMU/FAPA, utrzymuje się szybkie tempo eksportu pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy z Polski, jednak oferty ze strony krajowych dostawców są aktualnie dość ograniczone. Handlowcy zgłaszają problemy z zakupem większych partii towaru. Prawdopodobnie rolnicy albo lokalni handlowcy wstrzymują się ze sprzedażą w oczekiwaniu na wzrost cen.
 
Ostatnio jeden statek z ładunkiem 30 tys. ton polskiej pszenicy z dostawą do Afryki Południowej opuścił port w Gdyni, inny z takim samym ładunkiem wyekspediowano do Hiszpanii - Barcelona. Kolejny statek o ładowności 50 tys. ton został odprawiony z Gdyni w nieznanym kierunku. W porcie szczecińskim trwał załadunek 40 tys. ton pszenicy z przeznaczeniem do Mozambiku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl