| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (23-27.01.2017)

Przez ostatni tydzień notowania zbóż na Euronext nie wykazywały większej zmienności. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie (marcowy) zwiększyły się o 1% do 171,3 EUR/t, a pszenicy o 0,3% do 170 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (23-27.01.2017)

Notowania zbóż


Tempo unijnego eksportu zbożowego jest aktualnie stosunkowo wolne. W tym tygodniu wysłano 174 tys. ton pszenicy zwyczajnej, ale od początku sezonu handlowego UE sprzedała na rynki krajów trzecich 13,6 mln ton pszenicy, czyli tylko o 3% mniej niż w porównywalnym okresie sezon wcześniej.
 
Na giełdzie w Chicago (CBoT) kukurydza w kontrakcie marcowym potaniała przez ostatni tydzień o 0,7% do 143,2 USD/t, a notowania pszenicy wzrosły o 0,8% do 156,9 USD/t.
 
W tym czasie pojawiły się pogłoski o zapowiedziach padających ze strony administracji prezydenta Trumpa, odnośnie renegocjacji porozumienia NAFTA z Meksykiem i Kanadą oraz podjętej już decyzji o odstąpieniu od umowy TPP (Trans Pacific Trade Partnership) z krajami azjatyckimi. W opinii analityków przy ewentualnej renegocjacji umowy NAFTA mogłaby ucierpieć wysyłka amerykańskiej kukurydzy do Meksyku. Z kolei skorzystaliby na tym przede wszystkim dostawcy z Ameryki Południowej, tj. Brazylia i Argentyna.
 
Po decyzji Donalda Trumpa dotyczącej odstąpienia od przygotowywanego porozumienia handlowego pomiędzy USA a krajami azjatyckimi (TPP), co było wypełnieniem obietnic przedwyborczych. Jak wynika z danych FAMMU/FAPA, stowarzyszenia i grupy zrzeszające oraz reprezentujące interesy rolników wyraziły swoje zaniepokojenie. Skierowano do nowej administracji prezydenta prośbę o znalezienie alternatywnych sposobów zwiększenia sprzedaży na rynki krajów azjatyckich.
 
Stany Zjednoczone są eksporterem netto produktów rolno-spożywczych. W 2015 r. wartość amerykańskiego wysyłki tej grupy artykułów do 11 krajów, które miały być objęte porozumieniem TPP, a więc osiągnęła 61,735 mld USD. Administracja byłego prezydenta Baracka Obamy dostrzegała w przygotowywanej umowie TPP szanse na wzrost sprzedaży zagranicznej produktów rolnych na rynki azjatyckie.
 
Aktualny prezydent skłania się raczej do negocjowania umów bilateralnych pomiędzy Stanami a poszczególnymi krajami regionu. Tymczasem pojawiają się opinie, że takie działania będą trwały całymi latami i wcale nie będą łatwe do przeprowadzenia. Priorytetem USA jest rynek japoński.


Tagi:
źródło: