| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (24-28.10.2016)

Pomimo podniesienia prognoz globalnej produkcji zbożowej przez IGC notowania zbóż na Euronext umocniły się w ujęciu tygodniowym. Ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym wzrosły w skali tygodnia o 5% do 166,8 EUR/tonę, a w przypadku pszenicy w kontrakcie grudniowym o 1,1% do 164,3 EUR/tonę.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (24-28.10.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Ostatnie zwyżki cen kukurydzy na paryskiej giełdzie mogły być związane z chwilową poprawą konkurencyjności francuskiej kukurydzy w eksporcie. Obecnie odnotowuje się spore problemy logistyczne w transporcie tego gatunku na Ukrainie. Wprowadzenie obostrzeń przez rząd kraju, limitujących maksymalne obciążenie ciężarówek do 24 ton zamiast wcześniejszych 40 ton, doprowadziło do trudności w transporcie kukurydzy w okresie wzmożonych zbiorów. Chwilowe trudności logistyczne na Ukrainie są szansą na zwiększenie eksportu kukurydzy przez pozostałych dostawców.

 

W październikowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła szacunki zbiorów na świecie z wcześniejszych 2 069 mln ton do 2 077 mln ton. Prognozowane zapasy ziarna na koniec sezonu zostały zwiększone z 163 mln ton do 165 mln ton. Szacunki globalnej produkcji pszenicy skorygowano w górę z 747 mln ton do 748 mln ton, a kukurydzy z 1 027 mln ton do 1 035 mln ton.

 

Pod koniec omawianego tygodnia notowania kukurydzy na CBoT były o 1% wyższe niż tydzień wcześniej. W kontrakcie grudniowym wynosiły one 140,7 USD/tonę. Nieznaczny spadek w ujęciu tydzień do tygodnia odnotowano natomiast w przypadku pszenicy. W najbliższym kontrakcie o 0,6% do 152,3 USD/tonę.

 

Eksperci FAMMU/FAPA dla porównania podają, że zbiory kukurydzy w USA postępują nieco wolniej niż średnio w okresie ostatnich pięciu lat, ale bez większych zakłóceń. Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi rekordowych zbiorów zostaną zrealizowane. Globalny bilans zbożowy będzie w sezonie 2016/17 „ciężki”, a ostra konkurencja wśród dostawców będzie wpływać na spadek cen.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!