| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (27.02-3.03.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na marcowym po ubiegłotygodniowej stabilizacji podniosła wartość o 1,7% do 175 Euro/t, a przez 2 tyg.- o 1,4%, tj. wartości najwyższej od 7 miesięcy.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (27.02-3.03.2017)

Notowania zbóż

Zwyżka notowań w tym tygodniu wbrew czynnikom fundamentalnym jak duża podaż oraz dobre warunki wzrostu na północnej półkuli była spowodowana zakupem przez egipski GASC 0,535 mln ton pszenicy na wtorkowym przetargu, osłabieniem Euro względem dolara amerykańskiego oraz środowym umocnieniem notowań pszenicy w Chicago. Według FAMMU/FAPA, egipski zakup był największym jednorazowym zakupem od stycznia 2014 roku. Na notowania pszenicy wpłynęły też pośrednio zwyżki notowań kukurydzy oraz soi na fali możliwych zmian polityki wobec biopaliw w USA.
 
Notowania pszenicy w Chicago na marzec br. przez tydzień zmniejszył wartość 1,4% do 158,7 USD/t pomimo środowego 3% umocnienia spowodowanego w szczególności egipskim, dużym zakupem pszenicy. Jednak w czwartek miały miejsce realizacje zysków poprzez wyprzedaże kontraktów.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na marzec przez tydzień staniała o 1,6% do 169,8 Euro/t, przy czym przed 2 tygodniami wynosiła 172 Euro/t mimo wsparcia w wyniku aktywności eksportowej. Odwrotnie w Chicago przez tydzień kukurydza w kontrakcie marcowym podrożała o 2,7% do 146,7 USD/t pod wpływem nadziei na wzrost jej użycia do produkcji bioetanolu.
 
Tymczasem brazylijska firma konsultingowa Informa Economics podniosła prognozy dla zbiorów kukurydzy w tym kraju z 89 mln ton do 91 mln ton. Wydaje się, że ostatnie wahania cen mają spekulacyjny charakter, a do opublikowania następnego raportu USDA 9 marca br. rynek głównie amerykański powinien pozostać spokojniejszy.


Tagi:
źródło: