Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (3-7.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W omawianym tygodniu notowania zbóż na Euronext nieznacznie osłabiły się w porównaniu z...

W omawianym tygodniu notowania zbóż na Euronext nieznacznie osłabiły się w porównaniu z końcem poprzedniego. Notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym zmniejszyły się o 0,6% do 159,5 EUR/t, a pszenicy w kontrakcie grudniowym o 2,2% do 161,8 EUR/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania pszenicy i kukurydzy
 
W raporcie z 29 września br. KE oszacowała tegoroczną produkcję zbożową Wspólnoty na 283,8 mln ton, a więc to o 5,3% mniej w stosunku do wyniku z 2015 r., w tym pszenicy zwyczajnej na 134,2 mln ton, czyli o 11,5% mniej niż rok temu. Mniej niż przed rokiem zebrano także m.in. jęczmienia – obniżka o 1,8% do 59,6 mln ton. W przypadku kukurydzy Unia ma wprawdzie odnotować wzrost produkcji o 2,8% skali roku do 59,7 mln ton, jednak taką wysokość zbiorów należy uznać za relatywnie niską, lepszą jednak od wyjątkowego nieurodzaju zaobserwowanego rok wcześniej.
 
Analitycy FAMMU/FAPA podają, że mimo nie najlepszych wyników unijnej produkcji zbóż, zarówno pod kątem kontyngentu, jak i jakości ziarna, kształtowanie się cen na rynku unijnym będzie silnie uzależnione od globalnych trendów. W ujęciu światowym podaż zbóż jest wysoka, a zbiory kukurydzy rekordowe, w szczególności w USA.
 
Na CBoT w analizowanym tygodniu przyniósł wzrosty cen kukurydzy. W kontrakcie grudniowym pod koniec tygodnia kosztowała ona 134 USD/t, a więc to więcej o 3,4% niż tydzień wcześniej. Wspierająco na ceny kukurydzy mogły podziałać bardzo dobre wyniki tygodniowego wywozu i krótkotrwałe przerwy w żniwach spowodowane deszczową aurą. Jednak w najbliższych tygodniach presja podażowa kukurydzy będzie wzrastać wraz z postępem zbiorów. Nieoficjalnie mówi się o doskonałych plonach większych od ocen USDA. W przypadku pszenicy wystąpiły nieznaczne spadki - w kontrakcie grudniowym o 0,8% do 145,4 USD/t.
 
Poza tym, w USA utrzymuje się szybkie tempo eksportu kukurydzy. W tym tygodniu zakontraktowano aż 2,06 mln ton tego gatunku, dużo więcej niż spodziewali się handlowcy 1,1 mln ton – 1,4 mln ton. Z kolei w przypadku pszenicy tygodniowa sprzedaż na rynki zagraniczne wyniosła jedynie 377 tys. ton, czyli sporo poniżej oczekiwań mieszczących się w przedziale od 400 tys. ton do 600 tys. ton.
 
Utrzymuje się szybkie tempo produkcji amerykańskiego bioetanolu. W tygodniu kończącym się 30 września br. dzienna produkcja tego biopaliwa wyniosła 980 tys. baryłek, tj. nieznacznie mniej w stosunku do 989 tys. baryłek tydzień wcześniej, więcej jednak od 943 tys. baryłek w porównywalnym okresie rok wcześniej. Zapasy bioetanolu w omawianym okresie wyniosły 20,18 mln baryłek. Ceny etanolu na CBoT w najbliższym kontrakcie pod koniec tygodnia osiągnęły 1,465 USD/galon amerykański. Wsparciem dla cen bioetanolu mogą być aktualne ceny ropy.
 
Wszystko wskazuje na to, że kraje Ameryki Południowej odnotują dobre zbiory pszenicy i kukurydzy. W przypadku Argentyny pojawiają się informacje o zwiększaniu obszaru tych dwóch gatunków, do czego zachętą jest zniesienie ceł w eksporcie pod koniec 2015 roku. Większa powierzchnia upraw przełoży się najprawdopodobniej na wyższe zbiory kosztem soi, w przypadku której dokonano tylko niewielkiej redukcji obowiązujących ceł wysyłkowych. Ponadto pod koniec tygodnia pojawiły się szacunki Conab dla Brazylii. Dla brazylijskiej kukurydzy mieszczą się one w przedziale od 82,3 mln ton do 83,8 mln ton. Jeżeli te oczekiwania potwierdzą się w rzeczywistości, to nasilą i tak znaczną presję podażową na rynku zbożowym.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl