| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (5-9.09.2016)

W tym tygodniu notowania zbóż na Euronext po raz kolejny zmalały w odniesieniu do cen sprzed tygodnia.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (5-9.09.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Analitycy FAMMU/FAPA podają, że w przypadku kukurydzy zmiany te były nieznaczne, gdyż w najbliższym kontrakcie zniżka notowań wyniosła 0,8% do 161,3 EUR/t, co mogło wynikać z pogorszenia szacunków zbiorów kukurydzy w UE w związku z suszą, dotykającą niektóre kraje ugrupowania. W przypadku pszenicy to w kontrakcie wrześniowym w skali tygodnia spadek o 8,1% do 145,3 EUR/t.
 
Na CBoT odnotowano z kolei wzrosty. W kontrakcie wrześniowym kukurydza podrożała o 3,3% do 128,7 USD/t, a pszenica o 1% do 138,5 USD/t. Pod koniec tygodnia notowania zbóż na CBoT umocniły się co było wynikało z wykupu pozycji krótkich przez fundusze przed publikacją raportu USDA w najbliższy poniedziałek. Natomiast notowania soi były wspierane przez zwiększony eksport – sprzedaż 484 tys. ton do Chin.
 
Żniwa kukurydzy w USA rozpoczną się w tym miesiącu. Wraz z rosnącą dostępnością ziarna z nowych zbiorów ceny mogą spadać. Tym bardziej, że aktualne przewidywania zbiorów kukurydzy dla Stanów są wyjątkowo dobre. Kraj oczekuje rekordowego wyniku produkcji. W najbliższy poniedziałek ukaże się następny raport prognostyczny USDA.
 
W sierpniowym wydaniu Amerykański Departament Rolny podał prognozę w wysokości 384,9 mln ton w stosunku do 345,5 mln ton w poprzednim sezonie. Zdaniem IGC (raport z końca sierpnia br.) USA zbiorą 378,8 mln ton ziarna tego gatunku. W minionym tygodniu niezależna firma analityczna Informa Economics przedstawiła ocenę w wysokości 388,6 mln ton. Nie można więc wykluczyć, że we wrześniowym raporcie USDA dokona dodatniej korekty prognoz tegorocznej produkcji kukurydzy w Stanach. Tak czy inaczej wszystko wskazuje na rekordowe zbiory w istotny sposób ważące na globalnej podaży kukurydzy.
 
Zbiory kukurydzy w Stanach rozpoczną się we wrześniu i potrwają do listopada. W oparciu o średnią z ostatnich pięciu sezonów należy oczekiwać, że 50% kukurydzy zostanie zebrane w październiku, a reszta mniej więcej po połowie we wrześniu i listopadzie. Przeciętnie w ostatnich pięciu latach zaawansowanie zbiorów kukurydzy do końca września wynosiło 23%, a na koniec października 73%. Zbiory są przeważnie zakończone przed Świętem Dziękczynienia, a więc pod koniec listopada.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!