Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (16-20.01.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Euronext w odniesieniu do...

Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Euronext w odniesieniu do poprzedniego tygodnia odnotowały spadek o 0,1% do 169,5 EUR/t, a notowania kukurydzy były wyższe o 1,2% do 169,5 EUR/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Podobnie kształtowały się notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT. Ceny pszenicy w najbliższym kontrakcie obniżyły się przez tydzień o 0,6% do 155,6 USD/t, a kukurydzy wzrosły o 2,2% do 144,2 USD/t.
 
W ocenie specjalistów FAMMU/FAPA, taką skalę wahań cen należy uznać za niewielką. Na poziom cen w najbliższym czasie dalej będzie oddziaływał głównie wyjątkowo ciężki bilans zbożowy w skali świata.
 
W UE warunki meteorologiczne w styczniu br. nie wszędzie były sprzyjające dla upraw ozimych. Strategie Grains uwzględniając prawdopodobieństwo strat mrozowych w krajach wschodniej Europy, zmniejszyła prognozy zbiorów pszenicy ozimej w 2017 roku, w tym także dla Polski. W krajach basenu Morza Czarnego rozkład temperatur jest typowy dla tego okresu roku, a pokrywa śniegu wystarczająca.
 
W tym tygodniu ukazały się styczniowe przewidywania IGC. Ocena zbiorów pszenicy w skali globalnej w sezonie 2016/2017 zostało zwiększona z 749 mln ton do 752 mln ton, a kukurydzy – z 1 042 mln ton do 1 045 mln ton. Światowa produkcja zbożowa została skorygowana w górę o 10 mln ton do 2 084 mln ton, co oznacza zbiory o 90 mln ton większe niż w poprzednim sezonie i jednocześnie rekordowe. Zapasy ziarna na koniec sezonu są prognozowane na 507 mln ton, tj. o prawie 50% więcej niż ich najmniejszy poziom z sezonu 2012/2013.
 
Według IGC, perspektywy zbiorów pszenicy ozimej w nadchodzącym sezonie są w większości sprzyjające dla półkuli północnej, pomimo pojawiających się obaw związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w USA czy niektórych rejonach Europy. Zakładając minimalny spadek areału i plony na przeciętnym poziomie, całkowita produkcja pszenicy w sezonie 2017/2018 jest aktualnie szacowana na 735 mln ton, czyli o 2% mniej niż sezon wcześniej.
 
W tym tygodniu handlu międzynarodowym Jordania dokonała zakupu 50 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej, a Filipiny – 165 tys. ton pszenicy jakości paszowej, prawdopodobnie pochodzącej z Australii. Poza tym warto odnotować zwiększenie stóp procentowych przez FED w USA, które spowodowało umocnienie się dolara amerykańskiego.
 
Pomimo pojawiających się obaw o kondycję pszenicy ozimej w UE i USA, ceny pszenicy dalej kształtują się na niskim poziomie. Bilans pszenicy jest komfortowy, m.in. za sprawą wyjątkowego urodzaju w krajach basenu Morza Czarnego i kluczowych producentów z półkuli południowej. Natomiast na sytuację na rynku kukurydzy wpływają nadspodziewanie dobre wyniki amerykańskiej produkcji i wysokie zbiory w Argentynie i Brazylii.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl