| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (16-20.01.2017)

Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Euronext w odniesieniu do poprzedniego tygodnia odnotowały spadek o 0,1% do 169,5 EUR/t, a notowania kukurydzy były wyższe o 1,2% do 169,5 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (16-20.01.2017)

Notowania zbóż

Podobnie kształtowały się notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT. Ceny pszenicy w najbliższym kontrakcie obniżyły się przez tydzień o 0,6% do 155,6 USD/t, a kukurydzy wzrosły o 2,2% do 144,2 USD/t.
 
W ocenie specjalistów FAMMU/FAPA, taką skalę wahań cen należy uznać za niewielką. Na poziom cen w najbliższym czasie dalej będzie oddziaływał głównie wyjątkowo ciężki bilans zbożowy w skali świata.
 
W UE warunki meteorologiczne w styczniu br. nie wszędzie były sprzyjające dla upraw ozimych. Strategie Grains uwzględniając prawdopodobieństwo strat mrozowych w krajach wschodniej Europy, zmniejszyła prognozy zbiorów pszenicy ozimej w 2017 roku, w tym także dla Polski. W krajach basenu Morza Czarnego rozkład temperatur jest typowy dla tego okresu roku, a pokrywa śniegu wystarczająca.
 
W tym tygodniu ukazały się styczniowe przewidywania IGC. Ocena zbiorów pszenicy w skali globalnej w sezonie 2016/2017 zostało zwiększona z 749 mln ton do 752 mln ton, a kukurydzy – z 1 042 mln ton do 1 045 mln ton. Światowa produkcja zbożowa została skorygowana w górę o 10 mln ton do 2 084 mln ton, co oznacza zbiory o 90 mln ton większe niż w poprzednim sezonie i jednocześnie rekordowe. Zapasy ziarna na koniec sezonu są prognozowane na 507 mln ton, tj. o prawie 50% więcej niż ich najmniejszy poziom z sezonu 2012/2013.
 
Według IGC, perspektywy zbiorów pszenicy ozimej w nadchodzącym sezonie są w większości sprzyjające dla półkuli północnej, pomimo pojawiających się obaw związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w USA czy niektórych rejonach Europy. Zakładając minimalny spadek areału i plony na przeciętnym poziomie, całkowita produkcja pszenicy w sezonie 2017/2018 jest aktualnie szacowana na 735 mln ton, czyli o 2% mniej niż sezon wcześniej.
 
W tym tygodniu handlu międzynarodowym Jordania dokonała zakupu 50 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej, a Filipiny – 165 tys. ton pszenicy jakości paszowej, prawdopodobnie pochodzącej z Australii. Poza tym warto odnotować zwiększenie stóp procentowych przez FED w USA, które spowodowało umocnienie się dolara amerykańskiego.
 
Pomimo pojawiających się obaw o kondycję pszenicy ozimej w UE i USA, ceny pszenicy dalej kształtują się na niskim poziomie. Bilans pszenicy jest komfortowy, m.in. za sprawą wyjątkowego urodzaju w krajach basenu Morza Czarnego i kluczowych producentów z półkuli południowej. Natomiast na sytuację na rynku kukurydzy wpływają nadspodziewanie dobre wyniki amerykańskiej produkcji i wysokie zbiory w Argentynie i Brazylii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!