| Autor: redakcja1

Polska w gronie czołowych eksporterów pszenicy

W sezonie 2014/2015 Polska umocniła swoją pozycję w gronie czołowych unijnych eksporterów pszenicy miękkiej – zauważa FAMMU/FAPA.

Polska w gronie czołowych eksporterów pszenicy

Eksport pszenicy z UE

Jak wynika z danych Eurostatu, w wysyłce do krajów trzecich największe udziały miały: Francja - 28%, Rumunia - 20%, Niemcy - 17%, Litwa - 9%, Polska - 9% oraz Bułgaria - 5%.

 

W analizowanym czasie okresie największymi rynkami zbytu dla pszenicy z UE były: Algieria z 16% udziałem, Iran z 13%, Egipt z 13%, Arabia Saudyjska z 9%, Maroko z 7%, Jordania z 4% oraz Libia z 2%.

 

Według danych KE, w tym sezonie unijny wywóz pszenicy miękkiej będzie na wysokim poziomie wynoszącym 30 mln ton, o czym mówi prognoza z 29 stycznia 2015 roku. Jeszcze bardziej optymistyczne są szacunki Strategie Grains, gdyż w lutowym raporcie skorygowano w górę przewidywania dotyczące eksportu pszenicy z UE do 32,5 mln ton, a więc to o 3 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie.

 

Prawdopodobnie najwięcej wywiezie tego zboża Francja, która jest liderem w produkcji pszenicy miękkiej w UE. Ostatnio FranceAgriMer zwiększy szacowaną wielkość wysyłki francuskiej pszenicy miękkiej z wcześniejszych 8,8 mln ton do 9,8 mln ton.Tagi:
źródło: