| Autor: redakcja1

RPA może zaimportować nawet 6 mln ton kukurydzy

Jak wynika z rządowych prognoz, w 2016 roku zbiory kukurydzy w Republice Południowej Afryki najprawdopodobniej wyniosą 7,44 mln ton. Oznacza to ich zniżkę o 25% w odniesieniu do zeszłorocznych 9,94 mln ton - podaje FAMMU/FAPA.

RPA może zaimportować nawet 6 mln ton kukurydzy

Susza dotknęła uprawy kukurydzy w RPA

Powodem sporej obniżki produkcji była dotkliwa susza i upały. Pojawiają się jeszcze mniej optymistyczne szacunki. Zdaniem komitetu zajmującego się oceną zbiorów (CEC), tegoroczna produkcja wyniesie jedynie 6,86 mln ton, co oznacza jej najmniejszy poziom od 2007 roku. Zaznacza się, że sytuacja jest szczególnie niepokojąca w przypadku odmian tzw. białej kukurydzy.
 
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków aktualne warunki pogodowe są wynikiem zjawiska El Nino. Pas uprawy kukurydzy będzie pod jego wpływem do końca sezonu wegetacyjnego, a więc do mniej więcej kwietnia. Będzie to oznaczać utrzymywanie się w tych obszarach suchej i upalnej aury.
 
Jak wynika z prognoz rządowych, w tym roku Południowa Afryka może potrzebować 6 milionów ton kukurydzy z importu, co stanowi połowę krajowego zapotrzebowania na ten gatunek.Tagi:
źródło: