| Autor: redakcja1

Postępy siewów zbóż jarych w Rosji

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, zasiewy zbóż jarych przebiegają w Rosji wcześniej niż w minionym roku – podaje FAMMU/FAPA.

Postępy siewów zbóż jarych w Rosji
Rosja planuje obsiać zbożami powierzchnię 31,8 mln ha. Do dnia 4 kwietnia 2014 roku zdołano dokonać siewów na obszarze 1,2 mln ha, co odpowiada 3,6% całego areału. Było to o 698,3 tys. ha więcej w odniesieniu do analogicznego czasu ubiegłego roku.
 
Zdaniem SovEcon, zasiewy zbóż ozimych w południowych rejonach kraju mogły w niewielkim stopniu ucierpieć z powodu niekorzystnej aury. Stan upraw jest jednak lepszy niż wynosi średnia wieloletnia.
 
W tym sezonie Rosja oczekuje utrzymania się na jednej z kluczowych pozycji w globalnej wysyłce pszenicy. Niewykluczone, że kraj zajmie piątą pozycję w światowym rankingu eksporterów tego gatunku. W okresie od 1 lipca zeszłego roku do 2 kwietnia tego roku rosyjskie dostawy zbóż osiągnął 20,8 mln ton, a zatem to o 47% więcej w odniesieniu do wyniku z analogicznego okresu poprzedniego sezonu handlowego.
 
Największy udział w rosyjskiej sprzedaży zagranicznej przypadał pszenicy. W omawianym czasie jej wywóz z Rosji osiągnął 15,4 mln ton. Drugie miejsce przypadło kukurydzy, której wyeksportowano 3,1 mln ton.
 
Wyniki rosyjskiego eksportu zbożowego w marcu 2014 roku nadal były dobre, pomimo niestabilnej sytuacji w rejonie Morza Czarnego. W zeszłym miesiącu Rosja wysłała 2 mln ton ziarna, w tym 1,3 mln ton pszenicy, 593 tys. ton kukurydzy oraz 102 tys. ton jęczmienia – podało Ministerstwo Rolnictwa, które prognozuje rosyjski eksport zbóż w całym sezonie 2013/2014 na 22 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!