| Autor: redakcja1

Produkcja krajowa zbóż

W Polsce zbiory zbóż w minionym roku zostały oszacowane na 31,9 mln ton, czyli na poziomie wyższym o 7% niż w 2016 r. i o 9% od przeciętnej z lat 2012–2016.

Produkcja krajowa zbóż
Zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zebrano 27,8 mln ton, a więc o 10% więcej niż w poprzednim roku. Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno GUS ocenił na 4 mln ton, a zatem to o 7% poniżej poziomu z 2016 r. Zwiększenie się produkcji odnosiło się do wszystkich rodzajów zbóż, ale z pominięciem kukurydzy. Pomimo dobrych zbiorów, rolnicy wstrzymywali się z dostawami zbóż do skupu, oczekując na korzystniejsze ceny.
 
W okresie dziesięciu miesięcy bieżącego sezonu skupiono 8,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, tj. o 0,3% więcej niż w poprzednim sezonie. Skup pszenicy był jednak o 3% niższy niż przed rokiem i wyniósł 6,2 mln ton. W tym czasie żyta skupiono 0,7 mln ton, czyli o 17% więcej.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!