| Autor: redakcja1

Prognozy dla rynku pszenicy w sezonie 2014/2015

W dłuższym okresie będzie się pojawiać wiele czynników, mogących przesądzać o spadkach cen pszenicy, jak choćby prognozy światowej produkcji, które są bardzo dobre – informuje FAMMU/FAPA.

Prognozy dla rynku pszenicy w sezonie 2014/2015

Wysokie zbiory pszenicy


W ostatnim raporcie IGC skorygowała w górę prognozowane zbiory pszenicy na świecie do 702 mln ton, a więc o 3 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie. Zaostrzająca się konkurencja o kluczowe rynki zbytu jak kraje północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, może powodować presję na spadek cen pszenicy w eksporcie. Oferta państw basenu Morza Czarnego z kilku powodów może być bardzo konkurencyjna w dostawach na te rynki.
 
Pierwszą rzeczą są rosnące koszty frachtu, w tym szczególnie w segmencie panamaksów, które mogą powodować, iż pszenica od europejskich dostawców będzie bardziej konkurencyjna z powodu bliższego położenia i mniejszych dystansów pomiędzy dostawcami, a odbiorcami, co przekłada się na koszty frachtu.
 
Kolejną rzeczą jest bardzo wysoki poziom produkcji zbożowej w Rosji, który ocenia się nawet (niezależne prognozy) na 100 mln ton. Według IKAR, tegoroczna produkcja pszenicy w tym kraju wyniesie 57,5 mln ton w stosunku do 56,3 mln ton we wcześniejszym raporcie. Urodzaj spodziewany jest również na Ukrainie.
 

Sankcje dla Rosji
 

Następną sprawą są sankcje dla Rosji, które prawdopodobnie nie będą dotkliwe dla eksportu. Oba kraje uwikłane konfliktem doświadczają jego negatywnych skutków. Niemniej jednak pomimo szeregu różnych sankcji wymierzanych w Rosję, analitycy są przekonani, że handel zbóż nie ucierpi z tego powodu, tak jak miało to miejsce do tej pory. Co ciekawe, otóż obecne sankcje stosowane wobec Rosji powodujące deprecjację rubla okazują się korzystne dla rosyjskiego eksportu.
 
Poza tym, jak pokazało doświadczenie wcześniejszych kilku lat, Rosja w sezonach nadwyżkowych potrafi prowadzić agresywną konkurencję cenową, przez co sprawia często trudności pozostałym eksporterom.
 
Jak pokazują wyniki ostatniego przetargu na dostawę pszenicy do Egiptu, rosyjskie zboże jest obecnie bezkonkurencyjne. Ostatnio GASC zakupił 175 tys. ton tylko rosyjskiej pszenicy z dostawą na wrzesień 2014 roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!