| Autor: redakcja1

Prognozy eksportu pszenicy z UE nieznacznie w górę

W najnowszym raporcie "Strategie grains" zwiększono prognozę eksportu pszenicy z UE w sezonie 2015/2016 o 0,8 mln t do 27,6 mln t.

Prognozy eksportu pszenicy z UE nieznacznie w górę

Eksport pszenicy z UE

Pomimo dodatniej korekty jest to w dalszym ciągu wyraźnie mniej niż w rekordowym sezonie 2014/2015, kiedy wyniósł on 32,5 mln t. Wtedy też UE, po raz pierwszy, stała się większym eksporterem pszenicy niż Stany Zjednoczone.

Jak zauważają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas w obecnym sezonie, mimo spodziewanej obniżki wysyłki, prawdopodobnie w dalszym ciągu UE będzie największym na świecie eksporterem tego rodzaju zboża, a osiągnięty wynik będzie trzecim najwyższym w historii UE.

W tym sezonie eksportowi sprzyja niski kurs euro względem dolara amerykańskiego oraz niskie koszty frachtów. Wyraźnie hamująco działa jednak duży wywóz z Rosji i Ukrainy, niższy popyt importowy na czołowych rynkach zbytu w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz zwiększone zapotrzebowanie na cele paszowe w UE.

Poza tym eksport ma bardzo duże znaczenie dla kształtowania się cen pszenicy w UE. W ostatnich czterech sezonach nadwyżka produkcji nad zużyciem pszenicy zwyczajnej w krajach UE wahała się od 11 do 32 mln t. Jak wynika z ostatniej prognozy Tallage w sezonie 2015/2016 nadwyżka ta wynieść ma 29,7 mln t, co stanowi drugą najwyższą wartość w historii.
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!