| Autor: redakcja1

Rekordowe zbiory kukurydzy w UE

W tym sezonie zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej najprawdopodobniej osiągną rekordowy poziom, dzięki wilgotnej i łagodnej pogodzie latem. Zapowiadana bardzo wysoka produkcja w UE w połączeniu z prognozami wysokich zbiorów w USA i na świecie, może przełożyć na zwiększenie trendu spadkowego cen – podaje FAMMU/FAPA.

Rekordowe zbiory kukurydzy w UE

Zbiory kukurydzy

Według francuskiej firmy analitycznej Strategie Grains, tegoroczna produkcja kukurydzy osiągnie 71,3 mln ton, a to przede wszystkim za sprawą spodziewanych rekordowo wysokich zbiorów zbóż we Francji, Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii.
 
W związku z tym, to poziom produkcji tego gatunku zboża w UE będzie o 3,3 mln ton większy w odniesieniu do ubiegłorocznego wyniku, co przekłada się na 11% zwyżkę w skali roku. Tak dobre prognozy tegorocznej produkcji związane są w większości z bardzo korzystnymi dla upraw warunkami pogodowymi.
 
Prognozy Agritel są trochę mniej optymistyczne, bo mówią o 70 mln ton. Według AGPM, w samej Francji oczekiwane są zbiory sięgające 17,25 mln ton. W niektórych unijnych krajach zaczęły się już żniwa kukurydzy. Zbiory rozpoczęto na południu Hiszpanii, jednak ich intensyfikacja spodziewana jest dopiero w październiku.
 
W perspektywie rekordowych zbiorów ceny mają wysoki potencjał spadkowy. Zdaniem FranceAgriMer, rekordowe zbiory zbiegną się z mniejszym zapotrzebowaniem ze strony hodowców. Wynika to z dużej dostępności pszenicy o parametrach paszowych, której udział w tegorocznej produkcji jest wyższy niż przed rokiem.
 
Jak podkreśla FranceAgriMer, może to doprowadzić do nagromadzenia zapasów kukurydzy we Francji od poziomu najwyższego od co najmniej 18 lat. Prognozy wysokich zbiorów kukurydzy w UE już teraz mają wpływ na kształtowanie się cen. Na Euronext notowania kukurydzy w kontraktach terminowych są najmniejsze od przynajmniej czterech lat.
 

Produkcja kukurydzy w Rumunii

W Rumunii, która jest na drugiej pozycji w UE pod kątem wysokości produkcji tego gatunku, uprawy są w różnej fazie rozwoju – podał wiceprzewodniczący rumuńskiej ligi producentów zbóż (LAPAR).
 
Na południu kraju kukurydza jest już dojrzała, w północno-wschodniej jego części także wkrótce będzie nadawała się do zbioru. Pomimo, iż plony mają być ogólnie mniejsze niż przed rokiem, to zbiory zapowiadają się nadspodziewanie dobrze, bo w wysokości 10,7 mln ton.
 

Zbiory kukurydzy w Niemczech
 

W Niemczech dzięki korzystnemu przebiegowi warunków pogodowych zbiory będą bardzo dobre. Według Ministerstwa Rolnictwa, tegoroczna produkcja może być o 4,9% większa niż przed rokiem,a więc w wysokości 4,8 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!